Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bartoszycach
USI/412-41/04
z 20 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USI/412-41/04
Data
2004.12.20



Autor
Urząd Skarbowy w Bartoszycach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność rolnicza
pozarolnicza działalność gospodarcza
sprzedawca
sprzedaż rzeczy
złom


Pytanie podatnika
Podatnik dokonał sprzedaży firmie skupującej złom, części zużytych maszyn i narzędzi pochodzących z własnego gospodarstwa wystawiając fakturę VAT oraz na gruntach gospodarstwa rolnego uprawia on zboża używając maszyn i narzędzi, które zużywają się i raz na kilka lat nagromadzony złom sprzedaje.
Czy od wyżej wymienionej sprzedaży winien uiścić podatek dochodowy?


W odpowiedzi na pismo z dnia 22.11.2004 r. w sprawie interpretacji przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) wyjaśnia co następuje:

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan gospodarstwo rolne i opłaca podatek rolny oraz jest podatnikiem podatku od towarów i usług VAT. Dokonał Pan sprzedaży firmie skupującej złom, części zużytych maszyn i narzędzi pochodzących z własnego gospodarstwa wystawiając fakturę VAT. Wyjaśnia Pan również, że na gruntach gospodarstwa rolnego uprawia zboża używając maszyn i narzędzi, które zużywają się i raz na kilka lat nagromadzony złom sprzedaje.

Ma Pan wątpliwości, czy od wyżej wymienionej sprzedaży winien uiścić podatek dochodowy.
W piśmie wyraża Pan przekonanie, że skoro produkcja podstawowa tj. uprawa zbóż nie podlega ustawie o podatku dochodowym zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym, który stanowi o wyłączeniu stosowania ustawy od przychodów z działalności rolniczej, to tym samym przychód ze sprzedaży złomu nie podlega ustawie o podatku dochodowym.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach wyjaśnia, że zgodnie z art. 2 ust. 2 pkt 1 wyżej cyt. ustawy działalnością rolniczą jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej miesiąc (...).

W świetle powołanego wyżej przepisu, przychód z tytułu sprzedaży złomowanych maszyn i narzędzi pochodzących z Pana gospodarstwa rolnego nie stanowi przychodu z działalności rolniczej. Dlatego też, należałoby odrębnie traktować przychód z prowadzonej działalności rolniczej, która wyłączona jest z ustawy o podatku dochodowym a odrębnie przychód z tytułu sprzedaży złomu. Stwierdzenie Pana, że podatek dochodowy nie dotyczy sprzedaży złomu skoro produkcja podstawowa nie podlega ustawie o podatku dochodowym jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za pozarolniczą działalność uważa się działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9. Zatem jeżeli działalność polegająca na sprzedaży części zużytych maszyn i narzędzi jako złom prowadzona jest w warunkach określonych w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to stanowi źródło przychodu określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy. Jednakże z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że nagromadzony złom sprzedawany jest raz na kilka lat.

Ustawa o podatku dochodowym wśród źródeł przychodów wymienia min. odpłatne zbycie rzeczy. Rzeczami w świetle kodeksu cywilnego są przedmioty materialne już istniejące. Kodeks cywilny nie definiuje pojęcia rzeczy ruchomej, określa tylko dokładnie pojęcie rzeczy nieruchomej czyli nieruchomości w znaczeniu prawa cywilnego. Wobec tego przyjmuje się, że rzeczami ruchomymi są w znaczeniu prawa cywilnego wszystkie rzeczy, które nie są nieruchomościami. Zgodnie a art. 45 KC rzeczami są tylko przedmioty materialne. Wobec powyższego złom w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego jest rzeczą.

Z wyjaśnień zawartych w Pana piśmie wynika, że maszyny i narzędzia zakupione zostały celem wykorzystania w gospodarstwie przy uprawie zbóż. Wobec czego zasadnym byłoby zakwalifikowane sprzedaży złomu (rzeczy) jako odpłatne zbycie innych rzeczy. Przepis art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. d w/w ustawy stanowi przy tym, że źródłem przychodu podlegającym podatkowi dochodowemu jest przychód z odpłatnego zbycia rzeczy, jeżeli zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. O ile sprzedaż złomu (rzeczy) nie nastąpiła w ramach działalności gospodarczej i została dokonana po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, przychód uzyskany ze sprzedaży w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym nie stanowi źródła przychodu.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, tut. organ podatkowy stwierdza, że przychód uzyskany ze sprzedaży złomu pochodzącego z Pana gospodarstwa nie podlega ustawie o podatku dochodowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj