Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
III/443-154/04/IG
z 23 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-154/04/IG
Data
2004.12.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
opodatkowanie
umowa
umowa o dzieło


Pytanie podatnika
Czy osiągane przez podatnika przychody z tytułu wykonywania umowy o dzieło (współudział w tworzeniu utworów audiowizualnych) podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, w odpowiedzi na pismo z dnia 7 grudnia 2004 r., w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w przedmiocie opodatkowania podatkiem od towarów i usług przychodów z tytułu umowy o dzieło, po sprawdzeniu że spełnione zostały warunki określone w art. 14a § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - informuje co następuje.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje natomiast – w myśl ust. 2 – wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jednocześnie w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy stwierdza się, iż za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Warunki jakie musi spełnić dany stosunek prawny, aby świadcząca w oparciu o niego osoba fizyczna wyłączona z kręgu podatników VAT, z uwagi na brak samodzielności przy realizacji czynności określonych w art. 13 ust. 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. wskazują, że chodzi w tym przypadku jedynie o takie czynności o charakterze usługowym, które wykonywane są w warunkach swoistych dla umowy o pracę: podporządkowania usługodawcy co do warunków realizacji umówionych czynności oraz obciążenie podmiotu zatrudniającego ryzykiem za wykonanie tych czynności, czyli jego odpowiedzialnością za czynności usługodawcy.

Zatem w sytuacji, gdy podmiot zlecający osobie fizycznej wykonanie czynności z art. 13 ust. 2-8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w zawartej umowie określone zostaną oprócz stron umowy oraz warunków wynagrodzenia również warunki osobistego wykonywania czynności w ramach danego stosunku prawnego, a także przejęcie odpowiedzialności zlecającego za czynności usługodawcy i warunki te są przez strony realizowane – spełnione zostaną wymogi, aby w świetle art. 15 ust. 3 pkt 3 czynności te wyłączyć z samodzielnej działalności gospodarczej. W przeciwnym wypadku czynności te uznaje się za wykonywaną samodzielne działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, a osobę, która je wykonuje za podatnika VAT w ujęciu art. 15 ust. 1 tej ustawy, co powoduje, że świadczone przez nią usługi podlegają opodatkowaniu.

W związku z powyższym elementem decydującym o uznaniu konkretnej umowy o dzieło za umowę podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT jest - w ocenie tutejszego Organu - ponoszenie przez osobiście wykonującego usługi odpowiedzialności wobec osób trzecih za działania podejmowane w ramach umowy o dzieło.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nie prowadzi Pan działalności gospodarczej, jest natomiast podmiotem cywilnoprawnych umów o dzieło, których przedmiotem jest współudział w tworzeniu utworów audiowizualnych. Umowy te zawarte są z „producentem wykonawczym” (podmiot zajmujący się profesjonalnie produkcją utworów audiowizualnych na zlecenie przede wszystkim producenta będącego podmiotem praw autorskich do tych utworów) i przewidują czynności, z których osiągane przychody są wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Treść umów określa warunki wykonywania tych czynności i wysokość wynagrodzenia. Ponadto wyjaśnia Pan, że zawarte umowy nie przewidują Pana odpowiedzialności za wykonanie tychże czynności wobec osób trzecich.

Do zapytania załączony został wzór "UMOWY O DZIEŁO" dla II Kierownika Produkcji Filmu, z której wynika, m. in. że II Kierownik Produkcji zobowiązuje się do wykonania powierzonego dzieła osobiście, sumiennie według swej najlepszej wiedzy uwzględniając potrzeby artystyczne filmu i zasady dyscypliny finansowej.

Umowa zawiera również uregulowania dotyczące warunków wykonywanej pracy oraz wynagrodzenia.

Biorąc powyższe pod uwagę – w opinii tutejszego Organu – w sytuacji gdy świadczone przez Pana usługi na podstawie umowy o dzieło nie obejmują Pana odpowiedzialnoci wobec osób trzecich za działania podejmowane w jej ramach, tj. nie ponosi Pan ryzyka ekonomicznego związanego z wykonywanymi czynnościami - czynności te nie stanowią samodzielnej działalności gospodarczej zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Załączona do zapytania umowa o dzieło - wypełnia w ocenie tutejszego Organu warunki określone w art. 15 ust. 3 pkt 3 aktualnie obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj