Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IB-1-415/005/96/04
z 24 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IB-1-415/005/96/04
Data
2004.12.24



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
cesja
kasa mieszkaniowa
odliczenia od podatku
ulga budowlana
utrata prawa do odliczenia
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
Podatnik rozpoczął odliczenia od podatku na kase mieszkaniową w 2001r. Czy straci ulgę gdy przed upływem okresu systematycznego oszczędzania sceduje zgromadzone oszczednosci na: dziecko, wnuka, siostrę? Czy od tych scedowanych oszczędności będzie trzeba zapłacić podatek od darowizny? Czy podatnik straci ulge jeżeli po wycofaniu gotówki z kasy mieszkaniowej daruje je: córce, wnuczce, siostrze a osoby te wydadzą pieniądze na cele mieszkaniowe?


Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 137, poz. 926 ze. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew w odpowiedzi na pismo z dnia 14.12.2004r. informuje, że:

Zasady gromadzenia oszczędności i udzielania kredytów kontraktowych reguluje ustawa z 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. Nr 95, poz. 133 ze zm.). Stosownie do postanowień art. 8 ust. 1 tej ustawy, przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową do przechowywania oszczędności i udzielania po upływie tego okresu kredytu na cele mieszkaniowe. Wydatki będące celami mieszkaniowymi zostały enumeratywne wymienione w art. 8 ust. 2 tej ustawy.

Zgodnie z art. 27a ust. 13 pkt. 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt. 1 i 2, a następnie;

- wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem, gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tą kasę,

- przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo - kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych,

do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Zatem jeśli przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy zawartej z kasą mieszkaniową w okresie oszczędzania, nastąpi na dziecko własne lub przysposobione nie posiadające własnego rachunku oszczędnościowo-kredytowego w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, nie będzie Pani zobowiązana do zwrotu wykorzystanych ulg z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Przeznaczenie przez dziecko przekazanych mu środków na cele mieszkaniowe zwolni obie strony – zarówno Panią jak i dziecko od obowiązku podatkowego w zakresie podatku od darowizny.

Przekazanie (cesja) środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej w okresie obowiązywania umowy z kasą mieszkaniowa na inne osoby niż ww dzieci własne lub przysposobione spowoduje obowiązek zwrotu dokonanych wcześniej przez Panią odliczeń.

Po zakończeniu systematycznego gromadzenia oszczędności, posiadacz rachunku oszczędnościowo – kredytowego zobowiązany jest do końca roku w którym nastąpiło wycofanie oszczędności do wydatkowania ich zgodnie z celami mieszkaniowymi służącymi zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych określonych w cyt. art. 8 ust. 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Jeżeli natomiast wycofaną z kasy mieszkaniowej gotówkę daruje Pani: córce, wnukowi lub siostrze zobowiązana Pani będzie do zwrotu dokonanych wcześniej odliczeń, a darowizna gotówki podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od darowizn.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj