Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 443/2012/197/04
z 23 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/2012/197/04
Data
2004.09.23



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura
majątek ruchomy
miejsce
nabywca
opodatkowanie
praca
termin realizacji
wywóz towarów


Pytanie podatnika
Z treści wystąpienia podatnika wynika, że wątpliwości Spółki dotyczą stosowania przepisów prawa podatkowego w następujących stanach faktycznych:
Podatnik informuje, że w świetle nowych uregulowań prawnych Spółka wykonuje usługi, które nie podlegają opodatkowaniu w naszym kraju - prace na majątku ruchomym dla odbiorcy zagranicznego. W poprzednich uregulowaniach prawnych spółka wykonywała usługi, polegające na uszlachetnianiu powierzonych materiałów i następnie dokonywała eksportu wyprodukowanych wyrobów ze stawką 0%, kwalifikując powyższe zdarzenia jako eksport usług. Obecnie Spółka wykonuje prace na majątku ruchomym dla odbiorcy zagranicznego zachowując 30-to - dniowy termin wywozu, liczony od daty wykonania usługi na powierzonym materiale. Wyprodukowane wyroby są dostarczane nabywcy usługi a Spółka posiada wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające ww. transakcję: potwierdzenie odbioru wyrobów przez nabywcę, potwierdzony list przewozowy, dokument CMR. Podatnik posiada także dokumentację przywożonych w celu przerobu materiałów, która zawiera: datę przywozu, datę wydania na produkcję, datę wykonania usługi na powierzonym materiale oraz termin wywozu. Zobowiązanym do rozliczenia podatku od towarów i usług od powyższych transakcji jest nabywca usługi (zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d; art. 28 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług) w związku z tym Spółka wystawia fakturę bez stawki i kwoty podatku VAT.
Podatnik planuje zmianę, polegającą na obciążaniu fakturą nabywcy usługi i dostarczaniu wyprodukowanych wyrobów bezpośrednio do faktycznego odbiorcy. W związku z tym Spółka ma wątpliwości dotyczące sposobu dokumentowania tej transakcji - zdaniem podatnika na wystawianej fakturze należałoby wpisać nabywcę i odbiorcę usługi. Ponadto Spółka musiałaby posiadać dokumenty, z których wynikałoby, iż wyroby opuściły terytorium kraju.


Na podstawie art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone.
Natomiast zgodnie z art. 28 ust. 7 cytowanej ustawy, w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.
W § 30 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towar i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), określono, że przepisy § 12 i 14-26 oraz 29 tego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do podatników, o których mowa w art. 106 ust. 2 ustawy tzn. do wystawianych przez nich faktur stwierdzających dokonanie dostawy lub świadczenie usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (Polski) lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub w przypadku terytorium państwa trzeciego- podatku o podobnym charakterze. Wystawiona w takich przypadkach faktura, powinna zawierać dane określone w § 12, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.
W świetle powyższego należy stwierdzić, iż w sytuacji, gdy Spółka będzie wykonywała opisane wyżej usługi na ruchomym majątku rzeczowym zlecającego wykonanie tych usług państwa unijnego, natomiast powstałe wyroby będą dostarczane przez Spółkę bezpośrednio faktycznemu ich odbiorcy (położonemu na terytorium Wspólnoty) zasady wystawiania faktur dokumentujących te transakcje nie zmienią się. Podatnik powinien wystawić fakturę podając dane dotyczące nabywcy usługi-podmiotu, z którym łączy go umowa o wykonanie usług. W przepisie § 12 ust. 1 pkt 1 cytowanego wyżej rozporządzenia jest mowa o tym, że „faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy”, Spółka nie ma zatem obowiązku podawania na fakturze danych faktycznego odbiorcy towaru. Jednakże dla potwierdzenia, iż wyroby opuściły terytorium kraju, niezbędne jest posiadanie przez podatnika dokumentu przewozowego CMR oraz potwierdzenia odbioru wyrobów np. potwierdzonego przez faktycznego odbiorcę listu przewozowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj