Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
DUS-PP/443/42/2003/2004
z 25 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DUS-PP/443/42/2003/2004
Data
2004.06.25



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Ewidencja i identyfikacja podatników

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
ewidencja podatku od towarów i usług
ewidencja przychodów
małżonek
odliczenie podatku od towarów i usług
opodatkowanie łączne małżonków
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Jakie są konsekwencje rozpisania w maju 2003 r. wpisu do ewidencji działalności gospodarczej "firmy" małżeńskiej (posługującej sie do tej pory numerem NIP męża) na dwa odrębne wpisy małżonków.

Czy w wypadku nabycia w 2003r. majątku trwałego i ruchomego na imiona obojga małżonków przepisy dopuszczają lub wykluczają odliczenie podatku naliczonego przez męża-będącego dotychczas podatnikiem VAT.


Dokonanie osobnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej nie skutkuje automatycznie koniecznością odrębnej rejestracji podatników w zakresie podatku VAT i odrębnego prowadzenia ewidencji VAT-owskich. Na obowiązki w zakresie podatku od towarów i usług rzutują bowiem decyzje podjęte w zakresie faktycznej formy organizacyjnej prowadzonej działalności gospodarczej.

Jeżeli małżonkowie prowadzą jedno przedsiębiorstwo to wówczas dla celów podatku VAT przyjmuje się, że podatnikiem jest jeden z małżonków (osoba fizyczna). Małżonek ten winien złożyć ewentualne zgłoszenie rejestracyjne dla tego podatku. Możliwym też jest, że każdy z małżonków prowadzi osobne przedsiębiorstwo, a wówczas każdy z osobna traktowany jest jak podatnik podatku VAT ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Z przedstawionego przez małżonków stanu faktycznego wynika, iż forma organizacyjna prowadzonej działalności nie ulegnie zmianie. Małżonkowie zamierzają prowadzić działalność jako jeden podmiot gospodarczy.

W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w dalszym ciągu jako zarejestrowany podatnik, uprawniony do wystawiania i otrzymywania faktur VAT może figurować jeden z małżonków (w przedmiotowej sprawie mąż).

Tut. Organ nie może przy tym oceniać prawidłowości wystawionych zaświadczeń o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Zaznaczyć należy, że ich treść winna być adekwatna do stanu faktycznego.

W przypadku nabycia w 2003r. majątku trwałego i ruchomego na imiona obojga małżonków przepisy dopuszczają odliczenie podatku naliczonego przez męża będącego podatnikiem VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj