Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady
DG-III/005/21/2004
z 4 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DG-III/005/21/2004
Data
2004.11.04



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
obrót wierzytelnościami


Pytanie podatnika
Jak określać przychody i koszty uzyskania przychodu w przypadku obrotu wierzytelnościami?


Zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów z dnia 11 marca 2004 r. nr PB3-530/8214-56/HR/04 możliwe jest zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez przedsiębiorców na rzecz firm windykacyjnych z tytułu zleconych im windykacji wierzytelności. Aby jednak Podatnik mógł je do kosztów zaliczyć, musi wykazać związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesieniem kosztu i uzyskaniem przychodu oraz udowodnić, że poniesienie wydatku było zasadne. Ponadto, aby wydatki poniesione w celu odzyskania wierzytelności mogły być zaliczone w ciężar kosztów, dokonanie wydatku powinno zostać właściwie udokumentowane.

Zarówno w przypadku umowy inkasa oraz umowy powierniczego przelewu wierzytelności, wydatki związane z usługą firmy windykacyjnej (zleceniobiorcy) stanowią koszt uzyskania przychodu przedsiębiorcy (zleceniodawcy).

Ściągnięcie przez firmę windykacyjną należności dotyczących wystawionych przez Pana faktur VAT stanowi przychód finansowy, ale nie podatkowy, albowiem zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 nr 14, poz. 176 z późn. zm.), za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Wobec powyższego obowiązany był Pan do wykazania przedmiotowego przychodu w dacie wystawienia faktury. Wpływ należności nie ma znaczenia w świetle przepisów podatkowych, albowiem stanowi on przychód finansowy nie podlegający opodatkowaniu. Nie mniej jednak wydatek poniesiony na rzecz firmy windykacyjnej tytułem zlecenia odzyskania przedmiotowej wierzytelności stanowi koszt finansowy i podatkowy w dacie otrzymania pieniędzy.

W przypadku ściągnięcia wierzytelności wynikających z not odsetkowych – wierzytelności te stanowią u Pana przychód finansowy podlegający opodatkowaniu (wpływ środków pieniężnych), natomiast prowizja zapłacona firmie windykacyjnej tytułem ściągnięcia w/w należności stanowi koszt finansowy i podatkowy w momencie otrzymania faktury od firmy windykacyjnej tytułem potrąconej prowizji. Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj