Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach
IIUSPP/443/26/133/85937/04
z 3 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSPP/443/26/133/85937/04
Data
2004.08.03



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
podatek naliczony
refakturowanie
roboty budowlano-montażowe
rozliczanie podatku od towarów i usług
stawki podatku
usługi teleinformatyczne


Pytanie podatnika
  1. Czy w deklaracji VAT - 7 za m-c maj 2004 r. winien być ujęty podatek należny od dokonanej sprzedaży, wynikający z faktur wystawionych do 30 kwietnia 2004 r. dla których obowiązek podatkowy przypada na maj 2004 r. (np. faktury za roboty budowlano-montażowe) ?
  2. Czy faktury wystawione do 30 kwietnia 2004 r. (tj. pod rządami starej ustawy), a otrzymane w maju 2004 r. (pod rządami nowej ustawy), dają prawo do odliczenia podatku naliczonego ?
  3. Jaką stawkę podatku VAT zastosować w przypadku refakturowania w miesiącu maju 2004 r. sprzedaży usług teleinformatycznych wykonanych w miesiącu kwietniu 2004 r. ?


Ad. 1. Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej u.p.t.u., obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych. Na tej samej zasadzie w odniesieniu tego rodzaju usług obowiązek podatkowy powstawał na gruncie poprzednio obowiązującej ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.). Moment powstania obowiązku podatkowego decyduje o przypisaniu podatku od danej transakcji do właściwego okresu rozliczeniowego. W sytuacji opisanej przez Podatnika należy stwierdzić, iż skoro obowiązek podatkowy w zakresie usług wykonanych w kwietniu powstał w miesiącu maju, to miesiącem rozliczenia tego podatku jest miesiąc maj i w deklaracji za miesiąc maj 2004 r. należy wykazać podatek należny z tytułu wykonanych w kwietniu usług. W związku z powyższym tut. organ potwierdza prawidłowość stanowiska Podatnika przedstawionego w punkcie pierwszym zapytania.

Ad. 2. Zgodnie z art. 86 ust. 1 u.p.t.u. w zakresie jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przepis ten wyraża podstawową zasadę podatku od towarów i usług, a mianowicie zasadę neutralności podatku od towarów i usług, która oznacza że podatnik nie ponosi faktycznie ciężaru ekonomicznego tego podatku. Zmiana przepisów regulujących opodatkowanie podatkiem od towarów i usług nie może skutkować naruszeniem tej podstawowej zasady. Dlatego też faktury dokumentujące zakupy dokonane w miesiącu kwietniu 2004 r. i wystawione w tym miesiącu, które zostały otrzymane w miesiącu maju 2004 r. dają prawo do obniżenia kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego z nich wynikające. Należy również zauważyć, iż zgodnie z art. 86 ust. 10 u.p.t.u., co do zasady prawo do obniżania kwot podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres w którym Podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Podatnik otrzymując fakturę w maju dopiero w tym miesiącu nabył prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Zdarzenie określające moment powstania przedmiotowego uprawnienia miało miejsce pod rządami nowej ustawy i w opinii tut. organu Podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku wynikające z faktur kwietniowych, otrzymanych w maju, w rozliczeniu za miesiąc maj na zasadach określonych w dziale IX u.p.t.u.

Ad. 3. Określony przepisami prawa podatkowego moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje na termin rozliczenia podatku od towarów i usług. Dlatego też w przypadku czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.), które zostały wykonane przed dniem 1 maja, dla których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstał po 30 kwietnia 2004 r., czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawek obowiązujących dla tych czynności w momencie ich wykonania, tj. przed dniem 1 maja. Powyższe stanowisko potwierdza pismo Ministra Finansów Nr PP3-812-458/2004/AK/1786 z dnia 24 czerwca 2004 r. w sprawie zasad opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, które wykonane zostały przed 1 maja 2004 r., a obowiązek podatkowy powstał po dniu 30 kwietnia 2004 r. Dlatego też należy uznać, iż do usług telekomunikacyjnych wykonanych w miesiącu kwietniu 2004 r. znajdą zastosowanie stawki podatku obowiązujące przed dniem 1 maja 2004 r. Refakturowanie natomiast polega na zafakturowaniu odsprzedaży usług bez doliczania jakiejkolwiek marży, bez zmiany cenny netto jak i stawki VAT wynikającej z faktury faktycznego usługodawcy. W przypadku więc refakturowania przedmiotowych usług należy zastosować stawkę wynikającą z faktury pierwotnej. W związku z powyższym tut. organ potwierdza prawidłowość stanowiska Podatnika zawartego w punkcie 3 zapytania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj