Interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy
PP-077/SIP/974/04
z 19 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-077/SIP/974/04
Data
2004.10.19



Autor
Izba Skarbowa w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
część składowa
dostawa
dzierżawa
sprzedaż gruntów
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Dotyczy opodatkowania przez Urząd Miasta Bydgoszczy sprzedaży nieruchomości zabudowanej wiatą dotychczasowemu dzierżawcy.


Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) dokonuje zmiany interpretacji zawartej w piśmie Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z dnia 8 lipca 2004r. Nr ZP-I/443-83/04 w części dotyczącej opodatkowania przez Urząd Miasta Bydgoszczy sprzedaży nieruchomości zabudowanej wiatą dotychczasowemu dzierżawcy.

Z informacji zawartych w piśmie z dnia 4 czerwca 2004r. wynika, że grunt na którym znajduje się wiata magazynowa jest własnością Urzędu Miasta Bydgoszczy, natomiast sama wiata jest własnością dotychczasowego dzierżawcy. Sprzedaż ma nastąpić w trybie bezprzetargowym jako uzupełnienie posiadanej nieruchomości przy ul. ... .

Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy pismem z dnia 8 lipca 2004r. Nr ZP-I/443-83/04 udzielił informacji, że przedmiotem opisanej wyżej dostawy będzie wyłącznie nieruchomość gruntowa, ponieważ pobudowana na niej wiata stanowi własność nabywcy. W tej sytuacji, zgodnie z art. 41 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przedmiotowa dostawa winna być opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 22% jako dostawa gruntu, który zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego jest gruntem budowlanym lub przeznaczonym pod zabudowę.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy nie podziela powyższego stanowiska.

W przedmiotowej sprawie kwestiami spornymi są: charakter sprzedawanej przez Urząd Miasta Bydgoszczy nieruchomości oraz określenie wysokości stawki podatku VAT na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług.

Odnosząc się do pierwszej z wyżej wskazanych kwestii stwierdzić należy, iż zgodnie z treścią art. 47 § 1 i 48 ustawy kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 roku (Dz. U. z 1964r., Nr 16, poz. 93 ze zm.) wiata magazynowa będąca własnością dotychczasowego dzierżawcy stanowi część składową gruntu (nieruchomości).

Jednocześnie, zgodnie z treścią art. 191 kodeksu cywilnego własność nieruchomości rozciąga się na rzecz ruchomą, która została połączona z nieruchomością w taki sposób, że stała się jej częścią składową.

W związku z powyższym uznać należy, iż skoro wiata magazynowa stanowi część składową przedmiotowej nieruchomości to przedmiotem dokonywanej sprzedaży będzie zarówno grunt jak i wiata.

Analizując zaś przedmiotową sprzedaż pod względem skutków podatkowoprawnych należy przeanalizować dwie sytuacje.

Pierwsza z nich dotyczy sytuacji gdy wskazana wcześniej wiata jest trwale związana z gruntem.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowiony jest budynek rozstrzygają przepisy art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, pozz. 535). Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli albo ich części trwale z tym gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Z kolei, zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 2 powołanej wcześniej ustawy zwolniona od podatku jest dostawa towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującym ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie to dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Definicję “towaru używanego” w odniesieniu do budynków i budowli lub ich części zawarto w art. 43 ust. 2 pkt 1 cyt. wcześniej ustawy. Zgodnie z tym artykułem przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Reasumując, jeżeli nieruchomość zabudowana (grunt wraz z wiatą magazynową) będąca przedmiotem dostawy spełnia definicję towaru używanego, dostawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz nie zachodzą okoliczności określone w art. 43 ust. 6 ustawy – to do takiej dostawy (w odniesieniu do budynków jak i do gruntu, pod warunkiem, że budynki te są z gruntem trwale związane) stosuje się przedmiotowe zwolnienie z podatku (art. 43 ust. 1 pkt 2). W przeciwnym przypadku dostawa taka (budowla wraz z gruntem) podlega opodatkowaniu stawką podstawową tj. 22%.

Drugi przypadek dotyczy sytuacji gdy wiata nie jest z gruntem trwale związana. Wówczas przedmiotem dostawy będzie wyłącznie nieruchomość gruntowa, którą zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy należałoby opodatkować stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Niniejsza informacja zgodna jest ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj