Interpretacja Izby Skarbowej w Szczecinie
PB.3.46-415/277/2004
z 17 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB.3.46-415/277/2004
Data
2004.12.17



Autor
Izba Skarbowa w Szczecinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
darowizna
działalność kulturalna
działalność oświatowa
fundacje
odliczenie od dochodu
osoby fizyczne
rachunek bankowy


Pytanie podatnika
Czy osoby fizyczne dokonujące wpłat na rachunek bankowy fundacji nie wpisanej na listę instytucji pożytku publicznego, ale prowadzącą działalność pro-społeczną na rzecz budowania nowoczesnego i wykształconego społeczeństwa obywatelskiego, obejmującą m.in. działalność: edukacyjną, informacyjną, kulturalną, integracyjną oraz ochronę dziedzictwa narodowego i cywilizacyjnego, mogą dokonać odliczenia do kwoty 350zł od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Szczecinie, w związku ze stwierdzeniem, iż informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, udzielona przez Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie, pismem z dnia 28 października 2004 r., Nr III US/DPM.4/4110 Pł/1/415/38/2004 jest nieprawidłowa, dokonuje jej zmiany i wyjaśnia, co następuje.

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że Fundacja jest organizacją, której celem jest działalność pro-społeczna na rzecz budowania nowoczesnego i wykształconego społeczeństwa obywatelskiego, obejmująca m.in. działalność: edukacyjną, informacyjną, kulturalną, integracyjną oraz ochronę dziedzictwa narodowego i cywilizacyjnego. Fundacja nie jest wpisana na listę instytucji pożytku publicznego.

Pytanie sprowadza się do tego czy osoby fizyczne dokonujące wpłat na rachunek bankowy tej jednostki, mogą dokonać odliczenia do kwoty 350zł od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na tle takich okoliczności faktycznych Fundacja formułuje stanowisko, że osoby takie mogą dokonać odliczenia, gdyż Fundacja jest organizacją, która realizuje cele o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego w sferze zadań publicznych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Szczecinie stwierdza, iż stanowisko Fundacjiw powyższej kwestii jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego wynikające z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem oceny prawnej stanowiska, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy podstawę obliczenia podatku stanowi dochód, po odliczeniu kwot m.in. darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele.

Preferowanymi przez ustawodawcę celami, na które mogą być przekazane darowizny są w szczególności:

  • pomoc społeczna,
  • działalność charytatywna,
  • ochrona i promocja zdrowia,
  • działania na rzecz mniejszości narodowych,
  • nauka, edukacja, oświata i wychowanie,
  • kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji,
  • upowszechnianie kultury fizycznej i sportu,
  • promocja i organizacja wolontariatu.

Beneficjentami przekazywanych darowizn mogą być natomiast prowadzące działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych:

  • organizacje pozarządowe, tj. osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, nienależące do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku,
  • kościelne osoby prawne i kościelne jednostki organizacyjne,
  • stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.

Nie ulega wątpliwości, iż zakres ulgi przewidzianej w powyższym przepisie, związanej z darowiznami na rzecz organizacji pozarządowych nie uzależnia odliczenia od posiadania przez obdarowaną organizację formalnego statusu organizacji pożytku publicznego. Istotne jest jedynie przekazanie darowizny na realizację celów pożytku publicznego, określonych w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych zdefiniowanych w tej ustawie.

Dodatkowo Dyrektor Izby Skarbowej w Szczecinie wskazuje, iż uzyskanie formalnego statusu organizacji pożytku publicznego jest istotne jedynie w przypadku korzystania przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych ze zmniejszenia podatku określonego w art. 27d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj