Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/I/2736/2004/MS
z 22 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/I/2736/2004/MS
Data
2004.12.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Zapłata podatku --> Wydawanie zaświadczeń związanych z rejestracją środków transportu


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
środek transportowy


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z prośbą o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie konieczności występowania do właściwego Organu Podatkowego z wnioskiem o wydanie potwierdzenia uiszczenia podatku od towarów i usług lub braku obowiązku jego uiszczenia podatku na druku VAT-25. Podatnik jest przedstawicielem firmy X i sprzedaje dźwigi samochodowe sprowadzane z krajów Unii Europejskiej. Wydziały Komunikacji w Polsce wymagają przedstawienia druku VAT-25.
Zdaniem podatnika dźwig samochodowy, zgodnie z załącznikiem nr 1 poz. 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, nie jest uznawany za środek transportu i w związku z tym uzyskanie potwierdzenia uiszczenia podatku lub brak obowiązku jego uiszczenia na druku VAT-25 nie jest konieczne.


Zgodnie z art. 105 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) Naczelnicy Urzędów Skarbowych dla celów związanych z rejestracją środków transportu są obowiązani do wydawania zaświadczeń potwierdzających:
1. uiszczenie przez podatnika podatku - w przypadkach, o których mowa w art. 103 ust. 3 i 4, lub
2. brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju.

Przepisy dotyczące wydawania w/w zaświadczeń powinny uwzględniać zapisy art. 103 ust. 3 i ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług (dotyczy zapłaty podatku). W tych przepisach rozróżniono środki transportu na nowe środki transportu oraz inne środki transportu. Za inne środki transportu winny być uznane pojazdy tożsame z nowymi środkami transportu (w przypadku pojazdów lądowych są to pojazdy wymienione w poz. 1-4, 9-10, 15-20 załącznika nr 1 do ustawy, napędzane silnikami o pojemności skokowej większej niż 48 cm#179; lub o mocy większej niż 7,2 kW) nie spełniające warunku niezbędnego do uznania za nowy środek transportu w postaci przebiegu lub okresu, który upłynął od dopuszczenia takiego środka do użytku.
Załącznik nr 1 do ustawy o podatku od towarów i usług określa wykaz towarów zaliczanych do nowych środków transportu. W wierszu nr 4 pod symbolem PKWiU 34.10.5 określono pojazdy mechaniczne przeznaczone do celów specjalnych – z wyłączeniem samochodów ciężarowych z dźwigiem (PKWiU 34.10.52), wież wiertniczych, samojezdnych (PKWiU 34.10.54-10.00).Powyższe jednoznacznie wyklucza z środków transportu samochody ciężarowe z dźwigiem.
Należy zauważyć, iż art. 141 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 z późn. zm.) w art. 72 wprowadza się następujące zmiany:
1) dodaje się ust. 1 a w brzmieniu:
„1 a. W przypadku, gdy sprowadzany pojazd, który nie był zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub nie podlegał obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego, jest przedmiotem dostawy dokonywanej przez podatnika podatku od towarów i usług na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przed dokonaniem pierwszej rejestracji na terytorium Rzeczpospolitej, zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a, może być zastąpione fakturą z wyszczególnioną kwotą podatku od towarów i usług potwierdzającą dokonanie tej dostawy przez tego podatnika, pod warunkiem że odsprzedaż pojazdów stanowi przedmiot działalności tego podatnika.”

W przypadku, gdy przy dostawie dźwigu samochodowego wystawiona jest faktura VAT z wyszczególnioną kwotą podatku oraz taka odsprzedaż jest przedmiotem działalności podatnika to nie będzie konieczne wystąpienie z wnioskiem do Naczelnik Urzędu Skarbowego o uzyskanie potwierdzenia uiszczenia podatku lub brak obowiązku jego uiszczenia na druku VAT-25.

Reasumując powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola nie może wydać zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczania podatku od towarów i usług z tytułu nabycia środka transportu, jak i zaświadczenia potwierdzającego fakt uiszczenia tego podatku, gdyż ww. zaświadczenia wymienione w art. 105 ustawy są wydawane jedynie w konkretnych przewidzianych przepisami prawa stanach faktycznych, które w przypadku podatnika nie występują.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj