Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
III-2/446-1946/04/MGD/837
z 1 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/446-1946/04/MGD/837
Data
2004.12.01



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dotacja
obrót
podstawa


Pytanie podatnika
Pytanie zawarte w piśmie Podatnika dotyczy wątpliwości związanych z koniecznością opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanych dotacji ze środków publicznych.


W odpowiedzi na pismo z dnia 29 października 2004 r., uzupełnione pismem z dnia 15.11.2004 r., w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, co następuje.

W złożonym wystąpieniu przedstawiono następujący stan faktyczny:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością X ma zamiar ubiegać się o przyznanie dotacji ze środków unijnych w związku z umieszczeniem w grudniowym wydaniu miesięcznika Y materiałów publicystycznych dotyczących Unii Europejskiej w ramach Strategii Lizbońskiej wraz z płytą CD. Spółka jest wydawcą ww. miesięcznika. Magazyn posiada ustaloną cenę sprzedaży. Przyznana dotacja będzie przeznaczona na pokrycie kosztów związanych z przygotowaniem publikacji, materiału szkoleniowo – prezentacyjnego na płytę CD oraz samej płyty CD.

Wyrażając własne stanowisko w sprawie Podatnik uważa, że przyznane ewentualne środki unijne nie będą stanowiły obrotu, będą natomiast przeznaczone jedynie na pokrycie kosztów - wobec powyższego nie powinny stanowić podstawy do naliczenia podatku VAT.Wobec przedstawionego wyżej stanu faktycznego tut. organ stwierdza co następuje :

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej w dalszej części „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 29 ust. 1 ustawy stanowi, iż podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Z przytoczonego powyżej przepisu wynika, że wszelkie otrzymane przez podatnika dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są związane z dostawą lub świadczeniem usług i wchodzą w skład świadczenia należnego od nabywcy, zwiększają obrót podatnika stanowiący podstawę opodatkowania podatkiem VAT.Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie będą podlegały jednak wszystkie otrzymane dotacje, subwencje i dopłaty, a jedynie te które są związane z dostawą konkretnych towarów lub świadczeniem konkretnych usług. Powyższe oznacza iż w sytuacji, gdy podatnik w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie stanowiące dopłatę do dostawy towaru lub wykonania usługi, to tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu wykonania powyższych czynności.Tym samym w przypadku, gdy dofinansowanie służy pokryciu ogólnych kosztów działalności podatnika i nie stanowi dofinansowania konkretnych świadczonych usług czy dostawy konkretnych towarów, nie zwiększa podstawy opodatkowania.

Wobec powyższego należy zauważyć, iż dla określenia czy dana dotacja jest czy też nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług istotne będą warunki jej przyznania, określające cele realizowane w danej formie dofinansowania.

Spółka X ubiega się o otrzymanie dotacji mających na celu sfinansowanie wykonania konkretnej czynności, polegającej na opublikowaniu w grudniowym wydaniu miesięcznika Y artykułu omawiającego zamierzenia i przyszłość Unii Europejskiej w ramach Strategii Lizbońskiej oraz załączeniu do pisma płyty CD, a poprzez to popularyzację ww. tematyki. Zdaniem tut. organu dotacja powyższa ma bezpośredni związek z dostawą towarów, a w związku z tym stanowi obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż stanowisko Spółki nie jest właściwe. Otrzymana dotacja, o której mowa wyżej będzie stanowić obrót na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy, a co za tym idzie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ponadto tut. organ zauważa, iż stosownie do art. 19 ust. 21 ustawy obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj