Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/I/2675/2004/ADB
z 14 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/I/2675/2004/ADB
Data
2004.12.14



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
kontrahent zagraniczny
prawo do odliczenia


Pytanie podatnika
Dotyczy odliczenia podatku naliczonego związanego z dokonaniem czynności nieopodatkowanych w Polsce na rzecz podmiotu z kraju trzeciego.


Zgodnie z przepisem zawartym w art. 86 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r nr 54 poz.535) – podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą następujących czynności wykonywanych na terytorium kraju (...) – przypadku gdy miejscem świadczenia tych usług, zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 1, jest terytorium państwa trzeciego lub gdy usługi dotyczą bezpośrednio towarów eksportowanych, pod warunkiem że podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Zgodnie zaś z art. 27 ust. 3 pkt 1 ustawy w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.
Należy w tym miejscu wskazać, iż przez terytorium państwa trzeciego rozumie się, w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 5 ustawy, terytorium państwa nie wchodzące w skład terytorium Wspólnoty.
Regulacja zawarta w art. 27 ust. 3 pkt 1 ustawy w zw. z art. 27 ust. 4 ustawy ma zastosowanie do usług niematerialnych wymienionych w art. 27 ust. 4 ustawy. Zdaniem podatnika wykonywane przez niego czynności zawierają się w pkt 4 i 10 tego artykułu – jako usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym, pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane (co wynika z opinii Urzędu Statystycznego).
A zatem, w związku z faktem, że usługi te są świadczone na rzecz podmiotu z USA - w świetle ww. przepisów wykonywane przez podatnika usługi należy zaliczyć do usług, których miejscem świadczenia jest terytorium państwa trzeciego, w związku z czym usługi te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, że w przedmiotowej sprawie spełnione są przesłanki, aby Spółka mogła odliczyć podatek naliczony od zakupów dotyczących czynności niepodlegających opodatkowaniu na terenie kraju, wykonywanych przez firmę na rzecz kontrahenta z USA, zgodnie z ww. art. 86 ust. 9.

Odliczenie to winno nastąpić na następujących zasadach:
1. W sytuacji, gdy w danym okresie rozliczeniowym wystąpi sprzedaż opodatkowana i podatek należny – Spółka powinna wykazać podatek naliczony w deklaracji VAT-7 za dany miesiąc, pomniejszyć kwotę podatku należnego i w zależności od sytuacji – wykazać zobowiązanie podlegające wpłacie do urzędu, kwotę do przeniesienia na następny miesiąc lub też kwotę do zwrotu na rachunek bankowy (na zasadach ogólnych).
2. W sytuacji, gdy w danym okresie rozliczeniowym nie wystąpi sprzedaż opodatkowana i podatek należny – Spółka powinna wykazać podatek naliczony w deklaracji VAT-7 za dany miesiąc i zadysponować go jako przeniesienie na miesiąc następny. W takiej sytuacji nie będzie firmie przysługiwał zwrot tego podatku na rachunek bankowy, w uwagi na brak podatku należnego, zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT.
Podatnik nie może również otrzymać zwrotu bezpośredniego na podstawie art. 87 ust. 5 ww. ustawy (na który powołuje się w swoim piśmie), który stanowi, że na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 (...).

Jak więc z powyższego wynika dokonanie zwrotu podatku naliczonego w oparciu o przepis art. 87 ust. 5 dotyczy wyłącznie podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy (dotyczącego dostaw towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju (...)). W przedmiotowej sprawie prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje na zasadach określonych w art.86 ust.9, o którym mowa powyżej, nie zaś na podstawie art. 86 ust. 8 tej ustawy. Tak więc przepis art.87 ust.5 regulujący kwestię zwrotu podatku także nie może mieć zastosowania w sprawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj