Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1388/04/CIP/09
z 13 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1388/04/CIP/09
Data
2004.09.13



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
opodatkowanie
prowizje
umowa agencyjna
wynajem


Pytanie podatnika
Czy przychody z tytułu umowy agencyjnej w wysokości pobieranej prowizji podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT?Zdaniem Podatnika prowizja uzyskiwana z tytułu zawarcia umowy najmu będzie stanowiła kwotę sprzedaży wraz z podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%.


Stan faktyczny

Czynny Podatnik VAT ma zamiar zawrzeć umowę agencyjną dot. wynajmowania jachtów z podmiotem będącym nierezydentem. Z tytułu świadczonych usług podatnik pobierać będzie wynagrodzenie określone w umowie w wysokości 20% prowizji.

Podatnik nie będzie nabywcą usługi najmu jachtu, a jedynie pośrednikiem pomiędzy właścicielem (wynajmującym) a najemcą.

Ocena prawna stanu faktycznego.

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Natomiast art. 8 ust. 1 w/w ustawy definiuje pojęcie świadczenia usług przez które należy rozumieć każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów.

W myśl art. 27 ust. 1 cyt. ustawy w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Stosownie do zapisów art. 30 ust. 1 pkt. 4 ustawy o podatku od towarów i usług podstawę opodatkowania czynności wynikających z umowy agencyjnej stanowi kwota prowizji za wykonane usługi, pomniejszona o kwotę podatku.

Ponieważ Podatnik zarejestrowany jest jako „podatnik VAT czynny” wykonywane usługi nie podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.).

Tym samym usługi agencyjne świadczone przez Podatnika podlegać będą zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy opodatkowaniu podstawową 22% stawką podatku od towarów i usług.

Wystawione przez właściciela rachunki dla najemcy za wyczarterowanie jachtu będą stanowiły podstawę do rozliczenia przez Podatnika należnej mu prowizji. Wynagrodzenie Podatnika w postaci prowizji należy udokumentować fakturą VAT wystawioną zgodnie z przepisami art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj