Interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy
PP-077/SIP/417/04
z 20 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-077/SIP/417/04
Data
2004.10.20



Autor
Izba Skarbowa w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
stawki podatku
stolarka okienna


Pytanie podatnika
Zastosowanie stawki podatku VAT na realizację usług budowlanych polegających na montażu okien i drzwi PCV.


Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) dokonuje zmiany interpretacji zawartej w piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brodnicy z dnia 16 czerwca 2004r. Nr PP/443-20/04, gdyż jest ona niepełna.

Wnioskiem z dnia 15 czerwca 2004r. spółka zwróciła się o interpretację przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie zastosowania stawki podatku VAT na realizację usług budowlanych polegających na montażu okien i drzwi PCV.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brodnicy pismem z dnia 16 czerwca 2004r. Nr PP/443-20/04 udzielił informacji, że świadczenie robót budowlano-montażowych remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2007r. podlega opodatkowaniu 7% stawką VAT. Ponadto organ pierwszej instancji powołując się na art. 146 ust. 3 cyt. ustawy wskazał co rozumieć należy pod pojęciem infrastruktury towarzyszącej. Z informacji wynika również, iż przy świadczeniu przedmiotowych usług ze stawki 7% korzystać będzie cała wartość usługi, także w przypadku gdy w cenie usługi są zawarte zużyte dla jej realizacji materiały.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy podziela powyższe stanowisko. Zauważyć jednak należy, iż stanowisko to dotyczy jedynie usług budowlano-montażowych, remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. A zatem tak udzielona odpowiedź na złożone przez Spółkę zapytanie byłaby wyczerpująca gdyby świadczone przez nią usługi polegające na wymianie stolarki okiennej zostały uznane za usługi budowlano-montażowe lub remontowe.

Należy bowiem podkreślić, iż prawidłowe zafakturowanie wykonywanych przez spółkę czynności i związane z tym zastosowanie właściwej stawki podatku VAT uzależnione jest od odpowiedniego ich zakwalifikowania według właściwego grupowania PKWiU.

Zgodnie zaś z zasadami tworzenia grupowań PKWiU uregulowanymi w rozdziale 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Kwalifikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) roboty instalacyjne i montażowe wykonywane na miejscu przeznaczenia są klasyfikowane w odpowiednich grupowaniach podkategorii wyodrębnionych w tym celu w ramach klas obejmujących instalowane (montowane) wyroby (sprzęt, maszyny, urządzenia) m.in. z następującymi zastrzeżeniami:

- roboty instalacyjne, wykonane przez producenta wyrobu siłami własnymi, są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu,

- gdy w określonej klasie nie została wyodrębniona odpowiednia podkategoria dla robót instalacyjnych i montażowych, czynności te klasyfikuje się w grupowaniach obejmujących dany wyrób,

- budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w rozdziale 45.

Oznacza to, iż dla właściwego opodatkowania dokonywanych przez spółkę czynności należy ustalić czy montaż stolarki wykonywany przez Spółkę świadczony jest w ramach robót budowlanych (PKWiU 45) czy też może montaż ten jest jedynie usługą pomocniczą przy dostawie stolarki, co uzasadniałoby konieczność zastosowania dla całej czynności stawki VAT właściwej dla dostawy towarów (w przypadku okien i drzwi byłaby to stawka 22%).

Organem właściwym dla dokonywania klasyfikacji wyrobów i usług jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93 -176 Łódź.

Niniejsza odpowiedź została udzielona według stanu prawnego, obowiązującego na dzień jej udzielenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj