Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US I PB-415/59/04
z 26 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II US I PB-415/59/04
Data
2004.10.26



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe --> Termin i zasady sporządzania zeznań


Słowa kluczowe
nabycie nieruchomości
sprzedaż gruntów
sprzedaż nieruchomości
ulga budowlana
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
1. Czy przychód ze sprzedaży budynku mieszkalnego (w trakcie budowy) wraz z działką po upływie pięciu lat (licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie) od daty zakupu działki budowlanej będzie korzystał ze zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od uzyskanego przychodu zgodnie z treścią przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?
2. Czy wykorzystane ulgi z tytułu:
a. budowy budynku mieszkalnego,
b. zakupu gruntu pod budowę budynku mieszkalnego
nie będą podlegały zwrotowi w przypadku opisanym w punkcie 1?


W odpowiedzi na pismo z dnia 6.09.2004 r., uzupełnione dnia 30.09.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w myśl przepisu art. 14a § 1 - 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, odpowiadając na pytania:

  1. czy przychód ze sprzedaży budynku mieszkalnego (w trakcie budowy) wraz z działką po upływie pięciu lat (licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie) od daty zakupu działki budowlanej będzie korzystał ze zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od uzyskanego przychodu zgodnie z treścią przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  2. czy wykorzystane ulgi z tytułu:
    a. budowy budynku mieszkalnego,
    b. zakupu gruntu pod budowę budynku mieszkalnego
    nie będą podlegały zwrotowi w przypadku opisanym w punkcie 1,

uprzejmie informuje:

Ad 1. W myśl przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,
    - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a - c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Jeżeli więc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie działki upłynęło pięć lat, to zgodnie z powołanym wyżej przepisem, zbycie tej nieruchomości nie stanowi źródła przychodu i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie będzie też podlegało opodatkowaniu odpłatne zbycie budynku mieszkalnego, jeżeli budowa nie została zakończona, a wybudowany budynek nie nadaje się do zamieszkania.

Ad 2. Sprawy związane z utratą prawa do ulgi mieszkaniowej reguluje przepis art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509). Wynika z niego, iż art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1.01.2002 r., ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1.01.2002 r. Przepis art. 27a ust. 13 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1.01.2002 r. stanowił, iż w sytuacji gdy podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tyt. wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, określone w ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy (w tym na budowę budynku mieszkalnego), a następnie:

  1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
  2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
  3. po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem, gdy zwrócone kwoty zaliczone zostały do przychodów podlegających opodatkowaniu,
  4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem, gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
  5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych
    - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Konstrukcja przepisu art. 27a ust. 13 wskazuje, iż przypadki w nim wymienione mają charakter katalogu zamkniętego. Oznacza to, że wystąpienie innych okoliczności niż wyżej wskazanych nie stanowi podstawy do zwrotu ulg mieszkaniowych wykorzystanych w latach wcześniejszych.

Stanowisko pani w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe, gdyż sprzedaż budynku mieszkalnego (w trakcie budowy) nie została wymieniona w ww. art. 27a ust. 13 ustawy i w związku z tym wykorzystana ulga z tyt. budowy budynku mieszkalnego nie będzie podlegała zwrotowi. Natomiast zajęte przez panią stanowisko dotyczące wykorzystanej ulgi z tyt. zakupu gruntu pod budowę budynku mieszkalnego jest nieprawidłowe:

Zgodnie z przepisem art. 6 ust. 2 powołanej wyżej ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym (...) przepis art. 45 ust. 3a ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 1.01.2002 r. ma zastosowanie do podatników, którzy przed dniem 1.01.2002 r. odliczyli od podatku wydatki poniesione na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie po dniu 1.01.2002 r. zbyli ten grunt lub to prawo. Przepis art. 45 ust. 3a ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 1.01.2002 r. stanowił, iż w przypadku odliczenia od podatku wydatków poniesionych na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie zbycia tego gruntu lub prawa, podatnik jest obowiązany wykazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone do podatku należnego za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności. W związku z wyżej powołanymi przepisami, ponieważ ulga w pani przypadku polegała na odliczeniu od podatku wydatków na ten cel, to straci pani do niej prawo i jest pani obowiązana do jej zwrotu poprzez wykazanie i doliczenie kwoty uprzednio odliczonej do podatku należnego za rok podatkowy, w którym nastąpi zbycie tego gruntu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj