Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-97/04/JK-20609
z 26 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-97/04/JK-20609
Data
2004.08.26



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura VAT
odszkodowania
paliwo
podatek naliczony
podatek od towarów i usług
szkoda materialna



Ad. 1. W miesiącu maju br. Spółka otrzymała faktury od swoich zagranicznych kontrahentów dotyczące wykonania usług poza granicami kraju w okresie do 30 kwietnia br. W okresie tym tego typu usługi nie podlegały w ogóle przepisom ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr. 11, poz. 50 ze zm.). W piśmie z dnia 24 czerwca 2004 r. nr PP3-812-458/2004/AK/1786 Minister Finansów wyraził pogląd, iż wykonanie przez podatnika czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powoduje obowiązek rozliczenia podatku według stawek obowiązujących w dniu wykonania tej czynności. Określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje na termin rozliczenia przez podatnika podatku z tytułu wykonanej czynności. Zatem w przypadku czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r., które wykonane zostały przez podatników przed dniem 1 maja 2004 r., dla których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstał po dniu 30 kwietnia 2004 r. – czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawek obowiązujących dla tych czynności w momencie ich wykonania, tj. przed dniem 1 maja 2004 r.

W świetle cytowanego powyżej pisma Ministra Finansów usługi opisane we wniosku podatnika nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w związku z faktem, iż zostały wykonane przez kontrahenta zagranicznego przed dniem 1 maja 2004 r.

Ad. 2. Ustawodawca uchwalając zupełnie nowy akt prawny jakim jest ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług dał, w ściśle przez niego sprecyzowanych przypadkach, możliwość obniżenia kwoty podatku należnego, powstałego pod rządami nowej ustawy, o kwotę podatku naliczonego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Przypadek taki jest określony np. w art. 162 nowej ustawy. We wszystkich innych wypadkach do faktur otrzymanych po dniu 30 kwietnia br. należy stosować regulacje zawarte w nowej ustawie, w tym także te, które dotyczą ograniczenia prawa do obniżenia VAT należnego. Przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 nowej ustawy jednoznacznie stanowi, że obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5, tzn. niespełniających warunku przewyższania wielkości ładowności ponad ładowność dopuszczalną obliczoną za pomocą zawartej w tych przepisach formuły.

Ad. 3. Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług został określony w przepisach art. 5 i następnych ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Z lektury tych przepisów wynika, że podlega opodatkowaniu m. in. odpłatna dostawa towarów rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Odszkodowania za powstałe w czasie transportu straty nie mieszczą się w ww. określonym zakresie opodatkowania i tym samym nie podlegają przepisom ustawy z 11.03.2004 r. Czynności niepodlegające opodatkowaniu dokumentuje się zwykłymi rachunkami, notami księgowymi lub innymi dowodami księgowymi zewnętrznymi w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) oraz z uwzględnieniem przepisów art. 87 i następnych przytaczanej na wstępie ustawy – Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj