Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
III-2-443-118/04/PJ
z 22 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2-443-118/04/PJ
Data
2004.12.22



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
zwrot bezpośredni
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na wykonywaniu usług, do których na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stosuje stawkę 7% podatku VAT. W związku z tym w deklaracji VAT-7 wykazuje nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu. Na podstawie art. 87 ust. 6 pkt. 1 ww. ustawy Podatnik składa wniosek o zwrot różnicy podatku w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia. W zaistniałym stanie faktycznym powstało pytanie czy kwoty podatku naliczonego, które zostały wykazane w deklaracji, powinny wynikać z faktur zapłaconych do dnia złożenia deklaracji, czy też zapłaconych do końca miesiąca, za który składana jest deklaracja ?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udzielam pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatków pośrednich w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 26.11.2004 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 30.11.2004 r.:

Zgodnie z treścią art. 87 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Na podstawie art. 87 ust. 6 pkt 1 cyt. ustawy na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku naliczonego nad należnym, w terminie 25 dni, a w przypadku kwoty, o której mowa w ust. 3 – w terminie 60 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem art. 13 ust. 1 pkt 1 Prawa działalności gospodarczej,– przy czym przepis ust. 2 zdanie drugie i trzecie stosuje się odpowiednio.

Warunkiem ubiegania się o zwrot różnicy podatku VAT w terminie krótszymtj. 25 dniowym, jest złożenie przez podatnika wraz z deklaracją podatkową za dany okres rozliczeniowy umotywowanego wniosku oraz zapłata kwoty podatku naliczonego, wykazanej w deklaracji. W przypadku gdy podatek naliczony wynika z otrzymanych przez podatnika faktur, należności z tych faktur winny być w całości zapłacone bezpośrednio wystawcy faktury. Gdy ww. warunki są spełnione urząd skarbowy obowiązany jest dokonać zwrotu różnicy podatku w terminie 25 dni (z zastrzeżeniem jednak możliwości wydłużenia tego terminu z uwagi na wszczęcie postępowania wyjaśniającego).

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy prawa, stwierdzam, że warunek zapłaty należności, o którym stanowi art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a który jest jedną z przesłanek zwrotu podatku VAT w terminie 25 dni od dnia złożenia przez podatnika rozliczenia, zostaje spełniony tylko wtedy, gdy kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji, wynikają z faktur zapłaconych do dnia złożenia deklaracji wraz z wnioskiem o zwrot podatku VAT.

Jednocześnie informuję, że powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę pytania i w przedstawionym stanie faktycznym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj