Interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy
PP-077/SIP/843/04
z 20 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-077/SIP/843/04
Data
2004.09.20



Autor
Izba Skarbowa w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Wewnatrzwspólnotowe transakcje trójstronne - procedura uproszczona


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
miejsce wykonywania
wewnątrzwspólnotowa transakcja trójstronna


Pytanie podatnika
Dotyczy zastosowania stawki 0% przez drugi w kolejności podmiot biorący udział w tzw. transakcji trójstronnej.


Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) dokonuje częściowej zmiany interpretacji zawartej w piśmie Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z dnia 16 lipca 2004r. Nr ZP-I/443-79/04, gdyż jest ona nieprawidłowa.

Wnioskiem z dnia 2 czerwca 2004r. Spółka zwróciła się o interpretację przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) m. in. w zakresie zastosowania stawki 0% przez drugi w kolejności podmiot biorący udział w tzw. transakcji trójstronnej.

Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego pismem z dnia 16 lipca 2004r. Nr ZP/443-79/04 udzielił informacji, że Spółka będąca w transakcji trójstronnej drugim w kolejności podmiotem ma prawo do zastosowania 0% stawki VAT dla dostawy dokonywanej na rzecz ostatniego uczestnika transakcji.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy nie podziela powyższego stanowiska.

Podatnik, który jest drugim podatnikiem w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej, rozliczanej zgodnie z procedurą uproszczoną, stosownie do art. 136 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług wystawia na ostatniego w kolejności podatnika fakturę VAT, zawierającą, oprócz danych wymienionych w art. 106 ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 2, ustawy o podatku od towarów i usług, oraz aktu do niej wykonawczego, następujące informacje:

  1. adnotację „VAT: Faktura WE uproszczona na mocy art. 135-138 ustawy o ptu” lub „VAT: Faktura WE uproszczona na mocy Artykułu 28c (E) Szóstej dyrektywy”,
  2. stwierdzenie, że podatek z tytułu dokonanej dostawy zostanie rozliczony przez ostatniego w kolejności podatnika;
  3. numer identyfikacji podatkowej poprzedzony kodem PL, który jest stosowany przez niego wobec pierwszego i ostatniego w kolejności podatnika;
  4. numer identyfikacyjny stosowany na potrzeby podatku od wartości dodanej ostatniego w kolejności podatnika.

Na fakturze tej nie wykazuje się stawki podatkowej a tym samym wartości podatku z tytułu dostawy dokonanej na rzecz ostatniego w kolejności podatnika. Stosownie bowiem do art. 22 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług za miejsce dokonywanej przez Spółkę dostawy towaru na rzecz trzeciego w kolejności podmiotu uznaje się terytorium kraju zakończenia wysyłki lub transportu towarów, a zatem, w przedmiotowej sprawie, transakcję tą uznaje się za dokonaną na terenie Czech. Oznacza to, iż obowiązek podatkowy z tytułu tej dostawy, podobnie zresztą jak i obowiązek z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego przez Spółkę towaru od kontrahenta z Niemiec powstaje w Czechach. Niezastosowanie zatem procedury uproszczonej przy tego typu transakcji jakie dokonuje Spółka spowodowałoby konieczność zarejestrowania się Spółki na terenie Czech jako podatnika podatku od wartości dodanej.

Zastosowanie procedury uproszczonej, o której mowa w art. 135 do 138 ustawy o podatku od towarów i usług powoduje objęcie obowiązkiem zapłaty podatku z tytułu dostawy krajowej pomiędzy drugim a trzecim podatnikiem w kolejności na terytorium państwa członkowskiego, na którym towar znajduje się w momencie zakończenia jego wysyłki lub transportu, ostatecznego nabywcy towaru, czyli trzeciego w kolejności podatnika tj. w niniejszej sprawie kontrahenta z Czech. Zauważyć przy tym należy, iż zastosowanie procedury uproszczonej powoduje jedynie przeniesienie obowiązku zapłaty podatku, zaś miejscem świadczenia nadal pozostaje kraj zakończenia wysyłki. Oznacza to, iż Spółka dokonując dostawy w transakcji trójstronnej jako drugi w kolejności podmiot wykonuje czynności nie podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, stąd też nie może w stosunku do takiej dostawy stosować stawek podatkowych przewidzianych ustawą z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Odzwierciedleniem powyższego będzie wykazanie w składanej deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług (VAT-7) odpowiednio danych o wewnątrzwspólnotowym nabyciu towaru (bez wartości podatku od towarów i usług) od pierwszego w kolejności podatnika – podmiotu z Niemiec. W deklaracji nie wykazuje się natomiast dostawy towarów na rzecz ostatniego w kolejności podatnika, gdyż ta dostawa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (jak bowiem wskazano jest ona wykonywana w państwie zakończenia wysyłki lub transportu).

Niniejsza odpowiedź została udzielona według stanu prawnego, obowiązującego na dzień jej udzielenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj