Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-135-1/GW/04
z 20 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-135-1/GW/04
Data
2004.12.20



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe

Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
podatek
podatek dochodowy od osób prawnych
podatek od towarów i usług
program pomocowy
program pomocowy (SAPARD)
programy


Pytanie podatnika
Gmina zwraca się z pytaniem dotyczącym możliwości odzyskania podatku VAT w systemie VAT i w podatku dochodowym od osób prawnych .


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, udzielana w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.).

Pismem Nr RF/60/2004 r z dnia 15 listopada 2004 r. (doręczonym dnia 18 listopada 2004 r.) Wójt Gminy w ....................... zwrócił się do tut. organu z wnioskiem o pisemną informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny.

W dniu 14 maja 2004 r. Gmina ....................... zawarła umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa określającą warunki i tryb udzielenia przez Agencję pomocy finansowej w ramach programu SAPARD. Przedmiotem umowy jest realizacja inwestycji polegającej na „Budowie kanalizacji sanitarnej wysokociśnieniowej wraz z przyłączami do realizacji w miejscowości ..................".

Treść zapytania i stanowisko Podatnika

Podatnik twierdzi, iż nie ma możliwości zaliczenia nieodliczonego podatku VAT do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych, a ponieważ nabywane towary i usługi nie są związane ze sprzedażą opodatkowaną nie ma także możliwości częściowego odliczenia podatku VAT. Gmina wskazuje także, że nie ma możliwości ubiegania się o zwrot podatku VAT zgodnie z przepisami § 27a Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.), z tej to przyczyny, że umowa z Agencją zawarta została po 1 maja 2004 r.

Gmina zwraca się z pytaniem dotyczącym możliwości odzyskania podatku VAT w systemie VAT i w podatku dochodowym od osób prawnych .

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego, w oparciu o stan prawny obowiązujący w dacie udzielania odpowiedzi uprzejmie wyjaśnia.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniami, które w sprawie Podatnika występującego z zapytaniem zastosowania nie mają. W myśl natomiast art. 88 ust. 4 wskazanej wyżej ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art.96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (dot. podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu).

Powyższe oznacza, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przysługuje wyłącznie czynnym podatnikom podatku od towarów i usług, którzy nabywają towary i usług wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, od których płacą należny podatek VAT. Gmina ...................... nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny, nie ma zatem możliwości odzyskania podatku VAT od zakupów dokonywanych w związku z realizowaną, zgodnie z umową zawartą z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa , inwestycją.

W myśl natomiast § 27a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z poźn. zm.) zwrot podatku z tytułu nabycia towarów i usług lub importu towarów i usług przysługuje również podmiotom, które przed dniem 1 maja 2004 r. zawarły z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowy w ramach Specjalnego Programu Akcesyjnego na Rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich (Sapard) dotyczące refundacji ze środków Unii Europejskiej części kosztów kwalifikowanych związanych z realizacją przedsięwzięć w ramach tego programu. Zatem Gmina nie może także otrzymać zwrotu podatku VAT w trybie § 27a powołanego wyżej rozporządzenia, ponieważ umowa z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawarta została po dniu 1 maja 2004 r.

Odnosząc się do kwestii możliwości skompensowania nieodliczonego podatku od towarów i usług w systemie podatku dochodowego stwierdzić należy, że w myśl art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz.654 z późn. zm.) zwalnia się od podatku jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że gmina jako jednostka samorządu terytorialnego korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych, zatem nie ma możliwości zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów nieodliczonego podatku od towarów i usług.

Jednocześnie tut. organ uprzejmie wyjaśnia, że umocowany jest jedynie do udzielania informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Brak jest natomiast możliwości prawnej do wypowiadania się w tym trybie w kwestii możliwości zaliczenia nieodliczonego podatku VAT do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu przepisów regulujących zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, które to kwestie nie mieszczą się w zakresie udzielanej przez tut. organ informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Dodatkowo informuje się, że powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielana jest w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie skierowania zapytania do organu podatkowego oraz odpowiedzi na zapytanie - jedynie w opisanym przez Podatnika stanie faktycznym. Oznacza to, że w przypadku zmiany - po jej udzieleniu - przepisów prawa w omawianym zakresie (a także okoliczności stanu faktycznego) informacja ta nie będzie mieć zastosowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj