Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach
US III VAT/443/1134/2004/AN
z 14 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US III VAT/443/1134/2004/AN
Data
2004.12.14



Autor
Urząd Skarbowy w Pabianicach


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura VAT
podatek od towarów i usług
przekazanie do używania
reklama
reprezentacja


Pytanie podatnika
  1. Czy zużycie towarów na potrzeby reprezentacji lub reklamy jest opodatkowane podatkiem VAT, czy istnieje obowiązek wystawienia faktur wewnętrznych?
  2. Czy wydanie odzieży roboczej lub napojów na rzecz swoich pracowników objęte jest podatkiem VAT ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 12.10.2004r.( data wpływu 14.10.2004r. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje:

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowiznyjeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.Również art. 8 ust. 2 w/w ustawy wskazuje, że wymienione w nim czynności nieodpłatnego świadczenia usług podlegają opodatkowaniu, jeżeli ich świadczenie nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług, które posłużyły tym czynnościom. Istotne znaczenie czy dana czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT ma zatem kwestia, czy dana czynność ma związek z prowadzonym przedsiębiorstwem, czy też nie.

    Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 (...) wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy, za dostawę towarów nie uważa się czynności przekazania prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Prezentami o małej wartości są przekazywane przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości 50 zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125 % wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym. Przez próbkę, o której mowa w ust. 3, rozumie się najmniejszą ilość towaru pobraną z dużej partii, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy. Mając na uwadze powyższe uregulowania nie podlega opodatkowaniu czynność przekazania prezentów o małej wartości i próbek, która jest bezpośrednio związana z prowadzonym przedsiębiorstwem, natomiast każde przekazanie prezentów i próbek nie spełniejacych warunku “małej wartości”będzie podlegało opodatkowaniu, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tych towarów. W tym przypadku podatnik będzie miał również obowiązek wystawienia faktury VAT.

    Ad.2) Nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zużycie na rzecz pracowników odzieży roboczej i napoi ( herbaty, kawy, wody itp. ). Czynność zużycia w/w towarów dla pracowników ma bowiem ścisły związek z prowadzonym przedsiębiorstwem, po drugie obowiązek taki na pracodawcę nakładają przepisy o bezpieczeństwie i higienie pracy (rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003r. Nr 165, poz. 1659). Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 24 lipca 1998r. nr PP1-7204/54/98/Ksz.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj