Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubinie
USPDII/415/1802/04/309
z 5 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USPDII/415/1802/04/309
Data
2004.10.05



Autor
Urząd Skarbowy w Lubinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
rejestracja pojazdu
rzecz oznaczona co do gatunku
samochód
zbycie rzeczy


Pytanie podatnika
Podatnik sprzedał samochód przed upływem 6 m - cy od daty nabycia za cenę obejmującą wszystkie koszty związane z przygotowaniem pojazdu do poruszania się; samochód został zakupiony w Niemczech.
1.W jakim terminie od momentu sprzedaży winien zapłacić podatek dochodowy ?
2.Czy dochodem jest różnica między kwotą sprzedaży a kwotą poniesionych kosztów związanych z kupnem pojazdu i przygotowaniem go do sprzedaży czy też różnica między ceną rynkową (giełdową) pojazdu a ceną sprzedaży ?
3.Czy wymienione wydatki poniesione przez podatnika mają wpływ na dochód z tytułu sprzedaży samochodu: cena kupna pojazdu w Niemczech, opłata ubezpieczenia oraz wykup tablic rejestracyjnych w Niemczech, koszt benzyny, olejów i płynów do pojazdu, niezbędnych do przejazdu do Polski, koszt nabicia nowych numerów silnika, koszt tłumaczenia wszystkich dokumentów niemieckich, koszt opłaty akcyzy w Urzędzie Celnym, koszty opłat w Urzędzie Miejskim i Urzędzie Skarbowym, koszt rejestracji ?


Zgodnie z art. 9 ust. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) tej samej ustawy źródłem przychodu między innymi jest odpłatne zbycie innych rzeczy, jeżeli nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło zbycie.
Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, zgodnie z art. 19 ust. 1, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej, a w myśl art. 19 ust. 3 wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych, stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia. Stosownie do postanowień art. 24 ust. 6 cytowanej ustawy dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), jeżeli przychód ze sprzedaży nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, że sprzedał samochód przed upływem pół roku od daty nabycia, samochód nabył w Niemczech oraz że poniósł wydatki z tytułu opłaty akcyzy oraz wydatki związane ze sprowadzeniem samochodu (opłata ubezpieczenia oraz wykup tablic rejestracyjnych w Niemczech, koszt benzyny, oleju i płynów do pojazdu niezbędnych do przyjazdu do Polski) oraz z zarejestrowaniem samochodu (koszty nabicia nowych numerów silnika, koszty opłat w Urzędzie Miejskim i Urzędzie Skarbowym, koszt rejestracji).
Kierując się wyżej cytowanymi postanowieniami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zdaniem tutejszego organu podatkowego, przychód uzyskany ze sprzedaży samochodu może podatnik pomniejszyć o koszty związane z nabyciem samochodu (cena kupna pojazdu wynikająca z umowy kupna oraz akcyza). Pozostałe wymienione przez podatnika wydatki nie wiążą się bezpośrednio z kosztami nabycia samochodu jak i nie stanowią nakładów poczynionych w trakcie posiadania pojazdu zwiększających wartość samochodu, lecz są to czynności administracyjne związane z dopuszczeniem pojazdu do ruchu i jego zarejestrowaniem.
Ponadto organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 45 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8. Omawiana ustawa nie nakłada na podatników uzyskujących dochody ze sprzedaży rzeczy obowiązków w trakcie roku podatkowego, zatem dochód uzyskany ze sprzedaży samochodu winien podatnik wykazać w zeznaniu rocznym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj