Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-6/443/112/04
z 17 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
D-6/443/112/04
Data
2004.12.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
lombardy


Pytanie podatnika
1. Czy podatnik prowadzący lombard przy sprzedaży używanego towaru za podstawę opodatkowania VAT może przyjąć tylko samą marżę ?
2. Czy jest możliwość przywrócenia terminu do złożenia zawiadomienia, o którym mowa w art. 120 ust. 13 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług od 01.05.2004 r. ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na złożone dnia 22.11.2004r. zapytanie, informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

Zapytanie dotyczy:
1. Czy podatnik prowadzący lombard przy sprzedaży używanego towaru za podstawę opodatkowania VAT może przyjąć tylko samą marżę ?
2. Czy jest możliwość przywrócenia terminu do złożenia zawiadomienia, o którym mowa w art. 120 ust. 13 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług od 01.05.2004 r. ?

Ad. 1. Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) – w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

W art. 120 ust. 10 w/w ustawy stwierdzono, iż przepis ust. 4 dotyczy dostaw towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:
1.osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, nie będącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15;
2.podatników, o których mowa w art. 15 jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
3.podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4.

Artykuł 120 ust. 14 w/w ustawy o podatku VAT stwierdza, iż Podatnik może stosować ogólne zasady opodatkowania do dostaw, do których stosuje się przepisy ust. 10 i 11. W przypadku zastosowania ogólnych zasad podatnik ma prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego od towarów, o których mowa w ust. 11, w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy u tego podatnika z tytułu dostaw tych towarów.

Mając na uwadze powyższe ustalenia, w przypadku dostaw towarów używanych, które przeszły na własność prowadzącego lombard, po spełnieniu warunków określonych w art. 120 ust. 10 ustawy o podatku VAT – Podatnik może stosować art. 120 ust. 4, zgodnie z którym podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Ad. 2. Ustawa z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa przewiduje możliwość przywrócenia terminu. Zgodnie z art. 162 § 1 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa, w razie uchybienia terminu należy przywrócić termin na wniosek zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Powyższy przepis nie ma zastosowania do opisanego przez Pana stanu faktycznego, tj. możliwości przywrócenia terminu do złożenia zawiadomienia, o którym mowa w art. 120 ust. 13 ustawy o VAT, ponieważ zgodnie z art. 162 § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, instytucję przywrócenia terminu stosuje się do terminów procesowych.

Interpretacji udzielono na dzień jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj