Interpretacja Urzędu Skarbowego w Namysłowie
PP/443-32/04
z 21 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-32/04
Data
2004.12.21



Autor
Urząd Skarbowy w Namysłowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
małżonek
podatek od towarów i usług
podatnik
spis z natury


Pytanie podatnika
Czy przekazanie firmy mężowi, która dotychczas prowadzona była przez obu małżonków i była zarejestrowana dla celów podatku od towarów i usług na żonę, wiąże się z koniecznością likwidacji dotychczasowej działalności ze wszystkimi tego skutkami - sporzązeniem remanentu końcowego, zmianą kasy fiskalnej ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie, działając na podstawie art. 14 a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 157, poz. 926 ze zm. / udziela następującej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej w piśmie z dnia 22.11.2004r. dotyczącym wyjaśnienia, czy przekazanie firmy mężowi , która dotychczas prowadzona była przez obu małżonków i była zarejestrowana dla celów podatku od towarów i usług na żonę, wiąże się z koniecznością likwidacji dotychczasowej działalności ze wszystkiego tego skutkami–sporządzeniem remanentu końcowego, zmianą kasy fiskalnej?

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 57. poz. 535/ podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z powyższej regulacji wynika, iż ustawa o podatku od towarów i usług wśród podatników podatku od towarów usług nie wymienia małżonków jako odrębnej kategorii podatników.

Za podatnika podatku od towarów i usług w odniesieniu do działalności prowadzonej wspólnie przez obu małżonków uważany jest więc tylko ten z małżonków, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego i którego numer NIP został potwierdzony przez organ podatkowy. Z analizy dokumentów rejestracyjnych wynika, iż w tut. Urzędzie zgłoszona została działalność gospodarcza w zakresie handlu na nazwiska obu małżonków. Dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgłoszona działalność gospodarcza zarejestrowana została na jednego z małżonków - żonę. Żona, będąc podatnikiem podatku od towarów i usług, zobowiązana jest do wypełniania wszystkich obowiązków jakie nakłada na nią ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług . Dotyczy to m.in. składania deklaracji dla podatku od towarów i usług, wystawiania faktur VAT, w których podawany jest jej numer NIP jako numer sprzedawcy .Obowiązki te dotyczą również prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestującej. Kasa rejestrująca, wydając paragony fiskalne z tytułu sprzedaży, też identyfikuje sprzedawcę poprzez numer NIP. Dane te zawarte są w pamięci kasy i są one odnotowane w niej w sposób trwały . Ich zmiana wiąże się w wymianą pamięci, co równoznaczne jest z wymianą kasy fiskalnej. W przypadku wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej przez małżonków przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/ nie przewidują możliwości przekazania prowadzonej dotychczas firmy (działalności) przez jednego z małżonków, będącego podatnikiem podatku od towarów i usług , który zaprzestaje jej prowadzenia, drugiemu z nich z pominięciem rozwiązań zawartych w art. 14 ust.1-10 oraz art. 111 tej ustawy.

Tak więc małżonek - podatnik podatku od towarów i usług - zaprzestający prowadzenia działalności zobowiązany będzie do:

- zgłoszenia naczelnikowi urzędu skarbowego zaprzestania prowadzenia działalności ;

- sporządzenia spisu z natury na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu terminie 14 dni od dnia zaprzestania wykonywania tych czynności ;

- zawiadomienia o dokonanym spisie z natury , o ustalonej wartości i o kwocie podatku należnego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia zakończenia tego spisu;

- opodatkowania objętych spisem z natury towarów własnej produkcji i towarów , które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów . Obowiązek podatkowy z tego tytułu powstanie w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie póżniej jednak niż 14 dni licząc od dnia zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury wg ich ceny nabycia;

- rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury . Rozliczenie to następuje w deklaracji dla podatku od towarów i usług.

- dokonania czynności w celu zakończenia pracy kasy fiskalnej poprzez dokonanie końcowego odczytu jej pamięci za okres jej użytkowania przy udziale pracownika urzędu skarbowego i pracownika serwisu obsługującego kasę.

Z kolei małżonek , który ma kontynuować dotychczas prowadzoną działalność zobowiązany będzie do wypełnienia wszystkich obowiązków jakie nakłada ustawa o podatku od towarów i usług na podatnika podatku od towarów i usług rozpoczynającego prowadzenie działalność. I tak, zobowiązany on będzie do jej formalnego zgłoszenia na swoje nazwisko i swój numer NIP, zaprowadzenia stosownych ewidencji dla rozliczenia w prawidłowy sposób podatku należnego i naliczonego, w tym zgłoszenia ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej oraz składania deklaracji podatkowych.

Wobec powyższego tut. organ podatkowy nie podziela Państwa stanowiska zawartego w piśmie , iż na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług likwidacja działalności przez małżonka będącego podatnikiem podatku od towarów i usług nie będzie powodować żadnych skutków dla drugiego z nich, który ma kontynuować tę działalność.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie informuje, że niniejszej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielono wg stanu prawnego obowiązującego na dzień jej sporządzenia, a w przypadku jego zmiany nie będzie ona obowiązywać.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj