Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
Pdf-415/45/04
z 23 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
Pdf-415/45/04
Data
2004.11.23



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Nieograniczony obowiązek podatkowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Pobór zaliczek przez pozostałych płatników


Słowa kluczowe
banki
emerytura
obowiązek płatnika
renta zagraniczna
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy od częściowej emerytury otrzymywanej z Austrii za pośrednictwem banku należy pobierać zaliczki na podatek dochodowy?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w związku ze złożonym zapytaniem w sprawie opodatkowania emerytury zagranicznej, otrzymywanej z Austrii, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie informuje, co następuje:

Podstawową zasadą ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jest powszechność opodatkowania. Zgodnie z art. 3 ust. 1 tej ustawy osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Od tej zasady istnieją wyjątki określone w art. 21, 52 i 52a ustawy. Wyjątki te nie dotyczą emerytur otrzymywanych z tytułu poprzednio wykonywanej pracy, zarówno w kraju, jak i za granicą.

O tym, czy emerytura przekazana z zagranicy osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce, decydują postanowienia umów dwustronnych o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Zasady opodatkowania dochodów otrzymywanych (osiąganych) w Austrii reguluje umowa zawarta w Wiedniu w dniu 2.10.1974 r. pomiędzy Polską Rzeczpospolitą Ludową a Republiką Austrii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od odchodów i majątku (Dz. U. z 1975 r. Nr 24, poz. 129). Zgodnie z postanowieniami art. 18 ust. 1 tej umowy emerytury i renty, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w jednym z umawiających się państw, podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie.

Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), płatnik, tj. osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej obowiązany jest na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wypłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Polskie przepisy podatkowe dokładnie określają tryb poboru podatku od emerytur i rent z zagranicy. Na podstawie art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, banki dokonujące wypłaty emerytur i rent z zagranicy są – jako płatnicy – obowiązane do poboru miesięcznych zaliczek na podatek. Jednocześnie, zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych bank wypłacający emerytury i renty z zagranicy jest obowiązany stosować postanowienia w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawartej z krajem, z którego pochodzą emerytury i renty. Jeżeli zatem z takiej umowy wynika, iż dana emerytura (renta) nie powinna być opodatkowana w Polsce, bank zaliczek na podatek nie pobierze.

Z przedstawionych przez pana dokumentów wynika, że pobiera pan emeryturę krajową i częściową zagraniczną. Emeryturę zagraniczną otrzymuje pan od 1.01.2004 r. i jest to częściowa emerytura pracownicza i płacona przez P. W Polsce emeryturę wypłaca panu bank na podstawie czeków zagranicznych. Zatem zgodnie z cytowanymi przepisami bank jako płatnik oblicza kwotę zaliczki na podatek dochodowy, następnie obliczoną zaliczkę pomniejsza o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne – zgodnie z art. 35 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – i tak pobraną zaliczkę przekazuje w określonym terminie na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Mając na uwadze przedstawiony przez pana stan faktyczny i aktualnie obowiązujący stan prawny należy uznać, że bank postąpił prawidłowo pobierając zaliczkę od wypłaconego panu świadczenia emerytalnego, gdyż podlega ono opodatkowaniu w Polsce, tj. kraju pana zamieszkania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj