Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
I-2/443-162/04/KW
z 26 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/443-162/04/KW
Data
2004.10.26



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
nabycie od podmiotu zagranicznego
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podmiot non-profit
zagraniczne osoby prawne


Pytanie podatnika
Firma zakupiła książki od dostawcy z Austrii, który jest organizacją non-profit. Organizacja ta nie posiada numeru identyfikacji podatkowej. W związku z tym czy zakup ten potraktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie i czy wykazać je w informacji podsumowującej?


Podatnik zwrócił się pismem z dnia 6.10.2004r. do Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze o udzielenie informacji w zakresie stosowania prawa w niżej opisanej sytuacji.

Stan faktyczny: Podatnik zakupił książki od dostawcy z Austrii, który jest organizacją NON-PROFIT. Organizacja ta nie posiada numeru identyfikacji podatkowej. Czy zakup ten należy potraktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie i wykazać je w informacji podsumowującej? Zdaniem Podatnika zakup ten należy potraktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie, ująć w deklaracji VAT i informacji podsumowującej.

Działając w oparciu o art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze wyjaśnia:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Nie zawsze dokonanie powyżej wskazanych czynności skutkować będzie wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów czy wewnątrzwspólnotową dostawą towarów. Aby mogła być mowa o WNT, i odpowiednio w innym państwie członkowskim – WDT, nabywcą towarów musi być:
-polski lub inny unijny podatnik VAT, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika, lub
-osoba prawna niebędąca podatnikiem wskazanym powyżej.
Odpowiednio - dokonującym dostawy musi być również polski lub inny unijny podatnik VAT. W tym wypadku nie jest dopuszczalne, aby dostawcą była osoba prawna niebędąca podatnikiem (art. 9 ust. 2 ustawy o VAT).

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów nie będzie również zachodzić w przypadku, gdy dostawy – na mocy której nastąpiło nabycie – dokonał podatnik, który wedle polskich regulacji korzystałby z podmiotowego zwolnienia podatkowego albo też jeśli dokonałby jej podatnik podatku od wartości dodanej (z innego państwa członkowskiego), korzystający w swoim państwie z podobnego zwolnienia podatkowego. Jeśli bowiem dostawa krajowa dokonana przez podatnika charakteryzującego się podobnymi cechami nie byłaby faktycznie opodatkowana (dostawy dokonywałby podmiot korzystający ze zwolnienia), to względy równości podatkowej wymagają, aby czynność wewnątrzwspólnotowego nabycia, wykonywaną w podobnych okolicznościach, potraktować tak samo. Powyższe zastrzeżenie nie obowiązuje, jeśli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

Mając na uwadze powyższe należy uznać, iż przy zakupie przez Podatnika książek od organizacji NON-PROFIT, nie będącej podatnikiem od wartości dodanej, nie zachodzi wewnątrzwspólnotowe nabycie, w związku z czym transakcji tej nie należy ujmować ani w deklaracji VAT-7, ani w informacji podsumowującej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj