Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
IIUSpbIA/1/423/19/04/BB
z 14 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSpbIA/1/423/19/04/BB
Data
2004.12.14



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
cena rynkowa
przychody w naturze
przychód


Pytanie podatnika
W jakiej wartości należy przyjąć wartość przychodu w naturze do opodatkowania brutto czy też netto, która cena jest ceną rynkową?


Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż w ramach promocji za zakupienie określonej partii towaru od producenta Spółka otrzymała drukarkę, która wraz z zakupionym komputerem zakwalifikowana została jako zespół komputerowy stanowiący nowy środek trwały. Drukarkę tę otrzymano nieodpłatnie, w związku z tym przychód z tego tytułu Spółka ujęła do podatku od osób prawnych w cenach rynkowych. Wartość tej drukarki nie została określona przez firmę przekazującą. Spółka wystąpiła zatem z zapytaniem do sklepu, który prowadzi sprzedaż sprzętu komputerowego, aby określił jej wartość. Sklep wystawił fakturę pro-forma, na której jest cena netto i brutto tego modelu drukarki.
Wątpliwość Spółki dotyczy następującej kwestii: w jakiej wartości należy przyjąć wartość przychodu do opodatkowania brutto czy też netto, która cena jest ceną rynkową.
Wg Spółki ceną rynkową jest cena detaliczna, a więc cena brutto.

Zgodnie z art. 12 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654 z późn.zm./ przychodami, z zastrzeżeniem ust.3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń oraz przychodów w naturze, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Przychody w naturze to przysporzenia majątkowe w postaci rzeczy lub praw uzyskanych przez podatnika nieodpłatnie albo za częściową odpłatnością.
Do ustalenia wartości przychodów w naturze ma zastosowanie art. 12 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że wartość przychodów w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

W związku z powyższym, ustalając przychód dla celów podatku dochodowego z tytułu nieodpłatnego otrzymania drukarki należy określić go podstawie cen rynkowych, w przedstawionej przez Spółkę sytuacji będzie to cena brutto.
Zatem przedstawione przez Spółkę stanowisko jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj