Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jarosławiu
US-VII-443/59/04
z 16 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-VII-443/59/04
Data
2004.11.16



Autor
Urząd Skarbowy w Jarosławiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja celowa


Pytanie podatnika
Czy otrzymana dotacja na remont muzeum podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?


W odpowiedzi na zapytanie prawne zawarte w piśmie z dnia 21.09.2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), udziela pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatków pośrednich dotyczących opodatkowania dotacji do remontu budynku muzeum:

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia 21.09.2004 r. wynika, że muzeum otrzymało dotację celową z Ministerstwa Kultury w Warszawie na remont (izolacja pozioma i pionowa oraz zmiany pokrycia dachu). Według zajętego przez jednostkę stanowiska wynika, że stosownie do art. 29 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega obrót związany ze świadczeniem usług. Otrzymana zaś dotacja z Ministerstwa Kultury na remont kamienicy nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym jednostka prosi o wyjaśnienie, czy otrzymana dotacja na remont budynku winna podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ustosunkowując się do powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu wyjaśnia, co następuje:

Stosownie do przepisów art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług obrotem stanowiącym podstawę opodatkowania jest dotacja, subwencja lub inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Z literalnego brzmienia powyższego przepisu wynika, że dotacje czy subwencje zwiększają podstawę opodatkowania, ale tylko w przypadku, gdy związane są z konkretną dostawą lub świadczeniem usług. Istotne znaczenie dla sprawy ma przyporządkowanie otrzymanej dotacji do konkretnej usługi, bowiem tylko te dotacje, które w bezpośredni sposób są związane z daną usługą podlegają opodatkowaniu. W przypadku, gdy jednostka uzyskuje dotacje nie do konkretnej usługi, lecz na cele inwestycyjne i nie mają one bezpośredniego związku z daną usługą, to takie dotacje nie podlegają opodatkowaniu.

Dotacje mające na celu dofinansowanie kosztów działalności lub przekazane na realizację konkretnych zadań inwestycyjnych nie będą powiększały u jednostki podstawy opodatkowania. Zatem jeżeli muzeum otrzymało dotację celową na pokrycie kosztów remontu kamienicy od Ministerstwa Kultury, tego typu dotacja nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Niniejszej informacji udzielono na podstawie stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj