Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PD/423-62/04/33144
z 23 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-62/04/33144
Data
2004.11.23



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
przeniesienie prawa własności
przychód


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy określenia przychodu z nieodpłatnego świadczenia.


Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie definiują pojęcia przychodu. Przychodami dla celów przedmiotowego podatku są zarówno otrzymane pieniądze (art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) jak również wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń (art. 12 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy). Ustawodawca nie sprecyzował bliżej co należy rozumieć przez ,,nieodpłatne świadczenia” ograniczając się jedynie do wskazania w ustawie sposobu i kryteriów ustalania ich wartości. W związku z tym przy interpretacji tego pojęcia należy sięgnąć do orzecznictwa NSA. W wyroku z 29.10.1999 r. (I SA/Gd 1290/98, LEX 39011), sąd stwierdził co następuje: ,,Przez pojęcie nieodpłatnego świadczenia należy rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne (tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu) przysporzenie majątku tej osoby, mające konkretny wymiar finansowy”. Należy podkreślić, że kluczową cechą świadczenia nieodpłatnego jest to, aby otrzymujący takie świadczenie nie był zobowiązany do wykonania jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego. Oznacza to, że świadczenie uzyskane przez podatnika w sytuacji, gdy spełniający świadczenie uzyskał, uzyskuje albo ma uzyskać od podatnika w przyszłości wzajemnie jakieś inne przysporzenie majątkowe, nie ma charakteru nieodpłatnego. Nie ma przy tym znaczenia, czy oba świadczenia mają taką samą, a nawet jedynie podobną wartość finansową, bowiem decydujące jest tutaj ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przekonanie stron o ekwiwalentności tych świadczeń. W przesłanym za pismem Spółdzielni z dnia 24.06.2004 r. Akcie notarialnym z dnia 17.06.2004 r. dotyczącym umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia własności zawartej pomiędzy Spółką X a Spółką Y zapisano: w § 2 ,, ... działając w imieniu Spółki X, dokonują odpłatnego przeniesienia własności tego lokalu użytkowego wraz z przynależną piwnicą i udziałem wynoszącym 547/10000 części w prawie użytkowania wieczystego gruntu i własności części wspólnych budynku, wpisanych do księgi wieczystej nr ... Sadu Rejonowego o wartości brutto 280.722,00zł, w tym podatek od towarów i usług 50.622,00zł, natomiast ... działając w imieniu Spóli Y lokal ten nabywają”. w § 3 ,, ... oświadczają, że kwota 230.100,00zł została rozliczona przed zawarciem niniejszej umowy”. W świetle powyższego, art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie znajduje zastosowania w przedmiotowej sprawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj