Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB XVI/412/1892/2004
z 20 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I USB XVI/412/1892/2004
Data
2004.12.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
doskonalenie zawodowe
nauczyciel
podnoszenie kwalifikacji
pracodawca
świadczenie


Pytanie podatnika
Proszę o zajęcie stanowiska, czy na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku w 2004 r. są kwoty przyznane ze środków budżetowych na:
  1. dopłaty do czesnego dla studiującego nauczyciela - mimo uchylenia art. 21 ust. 1 pkt 86,
  2. przyznane nauczycielom kwoty związane z ich kształceniem i doskonaleniem zawodowym.


W związku ze złożonym w dniu 29.11.2004 r. zapytaniem, NaczelnikPierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszących kwalifikację zawodowe w formach pozaszkolnych.

Przepisami, które regulują zasady finansowania dokształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli jest ustawa z dnia 26.01.1982 r. karta nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 ze zm.).

Na podstawie art. 70a ust. 1 powołanej ustawy, w budżetach organów prowadzących szkoły, wyodrębnia się środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli (1% planowanych środków na wynagrodzenia nauczycieli).

Zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 29.03.2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli (Dz. U. z 2002 r. Nr 46, poz. 430) dofinansowuje się opłaty za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli, opłaty za kursy kwalifikacyjne i doskonalające, seminaria oraz inne formy doskonalenia zawodowego dla nauczycieli skierowanych przez dyrektora szkoły lub placówki, koszty przejazdów oraz zakwaterowania i wyżywienia nauczycieli, którzy na podstawie skierowania udzielonego przez dyrektora szkoły lub placówki uczestniczą w różnych formach doskonalenia zawodowego, a w szczególności uzupełniają lub podnoszą kwalifikacje.

W kontekście powyższego, dopłaty do czesnego dla studiujących nauczycieli (jako świadczenie zaliczone do świadczeń przyznawanych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych) i przyznawane nauczycielom kwoty związane z ich kształceniem i doskonaleniem zawodowym są wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj