Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gryfinie
US.RPP.8/005/97/04
z 13 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.RPP.8/005/97/04
Data
2004.12.13



Autor
Urząd Skarbowy w Gryfinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
usługi fryzjerskie
utrata prawa do zwolnienia
warunki zwolnienia
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy ponownego wyboru zwolnienia podmiotowego przez podatnika który utracił prawo do zwolnienia.


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gryfinie, na pisemne zapytanie z dnia 15 listopada 2004 r., uzupełnione w dniu 22 listopada 2004 r., udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że świadczy usługi fryzjerskie. Podatnik został wezwany przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gryfinie do złożenia deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT – 7 począwszy od miesiąca kwietnia 2004 r., jednakże u podatnika budzi wątpliwość zasadność tego wezwania i pomimo złożenia deklaracji VAT–7 zwraca się z zapytaniem: czy ponownie może korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług?

Z dniem 1 stycznia 2001 r. podatnik utracił prawo do zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług z racji przekroczenia w 2000 r. obrotu w wysokości 40.000 zł. Pierwszą deklarację dla podatku od towarów i usług VAT - 7 podatnik złożył za styczeń 2001 r. W dniu 1 sierpnia 2002 r. podatnik złożył zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT - Z wskazując jako datę zaprzestania wykonywania czynności 31 lipiec 2002 r., a jako przyczynę - likwidację. Następnie w dniu 11 grudnia 2003 r. podatnik ponownie dokonał rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i usług i złożył zgłoszenie rejestracyjne VAT – R, w którym wskazał, że pierwszą deklaracje VAT – 7 złoży za grudzień 2003 r. (wpłynęły w terminach obligatoryjnych deklaracje VAT-7 za miesiące od grudnia 2003 r. do marca 2004 r.)

W dniu 9 marca 2004 r. podatnik dokonał aktualizacji danych na dokumencie VAT – R i wskazał w wierszu 34 deklaracji, iż od marca 2004 r. na podstawie art. 14 ust. 7a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) korzysta ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług (stan faktyczny uzupełniony o dotychczas złożone w tut. Urzędzie dokumenty w zakresie rejestracji VAT).

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż ma prawo do ponownego korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gryfinie stwierdza, że stanowisko to jest nieprawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:

  • art. 14 ust. 7a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.),
  • art. 113 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Stosownie do treści art. 14 ust. 7a ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym „Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 1.” przy czym ust. 1 pkt 1 stanowi, iż „Zwalnia się od podatku podatników u których wartość sprzedaży (...) nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych , odpowiadającej kwocie 10.000 euro”

Trzyletni termin, o którym mowa ww. przepisie liczony jest od końca miesiąca, w którym podatnik utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia. Oznacza to, że prawo do ponownego zwolnienie od podatku może przysługiwać podatnikowi w trakcie roku podatkowego, od początku miesiąca następującego po miesiącu, w którym upływają 3 lata od daty utraty prawa do zwolnienia lub rezygnacji.

Zatem, podatnik składając dnia 1 sierpnia 2002 r. dokument VAT-Z (zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług) przerwał bieg terminu, który uprawniałby go do ponownego skorzystania ze zwolnienia podmiotowego. Rozpoczynając ponownie działalność gospodarczą w grudniu 2003 r. i składając zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT–R, zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnik wybrał rezygnację ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, w konsekwencji czego stał się podatnikiem podatku VAT z chwilą dokonania pierwszej czynności.

Zatem zgodnie z art. 14 ust. 7a cyt. ustawy, obecnie art. 113 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ponownie może podatnik skorzystać ze zwolnienia po upływie 3 lat, jeżeli nie przekroczy w poprzednim roku podatkowym(2006 r.) kwoty 10. 000 euro – w sprawie od stycznia 2007 r.

Od dnia 1 maja 2004 r. prawo podatnika do ponownego skorzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług reguluje art. 113 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Powyższe dotyczy także podatników, którzy utracili prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnowali z tego zwolnienia przed 1 maja 2004 r. zgodnie z art. 168 ust. 2 ww. ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj