Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
pp-2/443/76/2004
z 24 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
pp-2/443/76/2004
Data
2004.08.24



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
obrót
opłata
podatek należny
podatek naliczony
sprzedaż nieopodatkowana
sprzedaż zwolniona


Pytanie podatnika
W związku z wątpliwościami dotyczacymi stosowania art 90 ust VAT spóldzielnia zwraca się o zajecie stanowiska w sprawie zaliczenia do obrotów za rok 2003 sprzedazy nie objetej ustawa VAT w celu wyliczenia wskażnika do częściowego odliczenia podatku naliczonego.
W mysl ustawy art 90 ust 3 ustawy VAT ustala się jako udzial rocznego obrotu z tytułu obniżenia kwoty podatku naleznego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynnności w związku z którym przysługuje prawo do obnizenia kwoty podatku należnego , oraz czynności w związku z którymi podatnikowi nie przysluguje takie prawo.
W 2003r. opłaty za lokale nie były objete ustawa o Vat czyli w myśl art.90 ust 3 w/w ustawy sprzedaż można zaliczyć do czynności w związku z którymi nie przysługiwalao prawo do odliczenia podatku.


Zgodnie z art. 90 ust.1, 2, 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ) w stosunku do towarów i usług które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności , w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego jak i czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje , podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot o których mowa w art. 90 ust.1 podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego , którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom , w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego . Proporcję tę ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego , w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności , w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności w zwiazku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Proporcję tę określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętegow roku poprzedzającym rok podatkowy , w odniesieniu do do którego jest ustalana proporcja ( art.90 ust 4 ustawy o VAT). Podatnik winien przy obliczaniu - w celu ustalenia powyższej proporcji - do wartości obrotu uzyskanego z czynności , w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego wliczać kwotę otrzymanych subwencji ( dotacji ) innych niż określone w art. 29 ust.1 ( art.90 ust. 7 w związku z art.29 ust. 1 ustawy o VAT ) , natomiast nie powinien uwzględniać wartości otrzymanych kwot nie stanowiących w ogóle obrotu w świetle ustawy o VAT ( np. kwoty otrzymane z tytułu odszkodowań ) .

Reasumując, do obrotu ogółem , oprócz sprzedaży opodatkowanej ( m.innymi najem lokali użytkowych ) należy zaliczyć sprzedaż zwolnioną ( m.innymi najem lokali mieszkalnych ) , czynności nie podlegające ustawie o VAT oraz dotacje ( inne niż określone w art. 29 ust.1 ustawy o VAT ). Zgodnie z art.163 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług w okresach rozliczeniowych od maja do grudnia 2004r. przyjmuje się proporcję o której mowa w art. 90 ust. 3 - 8wyliczoną na podstawie obrotów osiągniętych w 2003r. z wykonywania tych czynności , uwzględniając zakres prawa do obniżenia kwoty podatku należnego , jaki wynika z ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj