Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US72/SPC/436/35/2004/BAP
z 20 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US72/SPC/436/35/2004/BAP
Data
2004.12.20


Referencje


Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
depozyt nieprawidłowy
depozyty
podatek od czynności cywilnoprawnych
pożyczka
zwolnienia podatkowe
zwolnienia podmiotowe
zwolnienie


Pytanie podatnika
Firma współpracuje z podmiotem zagranicznym prowadzącym działalność w zakresie pożyczek oraz lokowania nadwyżek w formie oprpcentowanych lokat (ustanawianie depozytów oraz depozytów nieprawidłowych). Wskazany podmiot zagraniczny ma siedzibę w Holandii i zgodnie z prawem tego państwa może również prowadzić działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek (ale nie jest bankiem).
Czy umowy pożyczki, depozytu oraz depozytu nieprawidłowego zawierane pomiędzy takim podmiotem zagranicznym a spółką polską podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz. U. Nr 86 z 2000r., poz. 959 ze zm./ zawiera zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych podlegających podatkowi. Przedstawiona przez spółkę umowa depozytu nie mieści się w katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w związku z czym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do treści art. 9 pkt 10 lit. „a” ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnione od podatku są pożyczki udzielane przez przedsiębiorców niemających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, prowadzących działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek. W przedmiotowej sprawie, pożyczkodawcą jest spółka z siedzibą w Holandii, której przedmiotem działania jest, zgodnie z oświadczeniem Spółki, prowadzenie działalności w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek. Spełnione są więc przesłanki z art. 9 pkt 10 lit. „a” ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z czym przedmiotowe umowy pożyczki korzystają ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Natomiast nie ma zastosowania art. 9 pkt 10 lit. „a” ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zawarcia umowy depozytu nieprawidłowego z podmiotem zagranicznym prowadzącym działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek. W art. 1 ust. 1 pkt1 lit. „j” ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych depozyt nieprawidłowy wymieniony jest jako odrębna od pożyczki czynność cywilnoprawna – więc nie ma możliwości zastosowania art. 845 ustawy Kodeks Cywilny do oceny skutków podatkowych w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Dodatkowo należy wskazać, iż art. 9 ww. ustawy wymienia enumeratywnie czynności cywilnoprawne zwolnione od podatku i nie zawiera zwolnienia dla czynności depozytu nieprawidłowego.

Reasumując, w zakresie przedstawionym przez Spółkę – umowa depozytu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, umowa pożyczki jest zwolniona od tego podatku, zaś umowa depozytu nieprawidłowego podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj