Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
IUS IPD1/2-423-22/2004
z 23 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IUS IPD1/2-423-22/2004
Data
2004.11.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
organizacje pożytku publicznego
zwolnienia przedmiotowe



Z treści pisma skierowanego do tut. organu podatkowego i załączonego odpisu KRS, wynika iż jednostka (zarejestrowana w Rejestrze Stowarzyszeń ... i będąca podmiotem nie wpisanym do Rejestru Przedsiębiorców), z dniem 09.07.2004 roku uzyskała wpis do KRS jako organizacja pożytku publicznego.

Celem działania organizacji jest: inspirowanie, wspieranie i jednoczenie inicjatyw zmierzających do stworzenia godnych człowieka miejsc do życia i pracy polegających na budowie i remontowaniu domów dla rodzin o wyraźnych potrzebach mieszkaniowych, zgodnie z § 3 Statutu.

Do celów statutowych Stowarzyszenia, wymienionych w Statucie należy:

  1. pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej poprzez budowanie skromnych lecz odpowiednich domów lub mieszkań, albo ich remontu, w celu wyrównywania szans tych rodzin i osób,
  2. aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy,
  3. działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych,
  4. działalność na rzecz integracji oraz rozwijanie kontaktów i współpracy między społeczeństwami,
  5. promocja i organizacja wolontariatu,
  6. pobudzanie i wspieranie rozwoju naukowo-technicznego w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego, w szczególności technologii energooszczędnych i ekologicznych.

Działalność wymieniona w punkcie 1 jest odpłatną działalnością pożytku publicznego, realizowaną w formie działalności gospodarczej w rozumieniu art. 9 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Działalność opisana w pozostałych punktach stanowi nieodpłatną działalność organizacji pożytku publicznego.

Sprzedaż domów ich przyszłym właścicielom odbywa się po kosztach ich budowy nie obejmujących kosztów utrzymania biura, z preferencyjnym wieloletnim okresem spłaty, waloryzowanej tylko o stopę inflacji.

Głównym źródłem finansowania przedsięwzięcia, stanowiącego odpłatną działalność statutową, są środki partnerskiej organizacji z siedzibą w Stanach Zjednoczonych.

Wątpliwość podatnika dotyczy stosowania art. 17 ust. 1 pkt 6c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w szczególności: czy w przypadku umorzenia udzielonych przez organizację partnerską i wydatkowanych (w całości na cele statutowe, tożsame z obecną działalnością statutową pożytku publicznego) w okresie: przed wejściem w życie ustawy o organizacjach pożytku publicznego i wolontariacie, uzyskany przez organizację pożytku publicznego dochód korzysta ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w cytowanym przepisie.

Regulacje prawne dotyczące organizacji pożytku publicznego zawarte są w przepisach ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 ze zm.).

Działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie.

Organizacjami pozarządowymi, w myśl art. 3 ust. 2 tej ustawy, są nie będące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych i nie działające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nie posiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia, z wyłączeniem podmiotów wymienionych w ust. 4.

Sfera zadań, których realizowanie powoduje, że dana organizacja pozarządowa może być uznana za organizację pożytku publicznego obejmuje wykonywanie zadań w zakresie wymienionym w art. 4 powołanej ustawy, w tym m. in.:

  • pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób;
  • promocja zatrudnienia i aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy;
  • działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych;
  • działania na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami;
  • promocja i organizacja wolontariatu;

W oparciu o art. 6 ustawy, statutowa działalność organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy, w części obejmującej działalność pożytku publicznego, nie jest, działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 ze zm.) i może być prowadzona jako działalność nieodpłatna lub jako działalność odpłatna.

Działalnością nieodpłatną pożytku publicznego jest świadczenie usług, na podstawie stosunku prawnego, za które organizacja pozarządowa oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy, prowadzące tę działalność, nie pobierają wynagrodzenia (art. 7 ustawy). Natomiast działalnością odpłatną pożytku publicznego jest działalność w zakresie wykonywania zadań należących do sfery zadań publicznych, w ramach realizacji przez w. wym. jednostki celów statutowych, za którą pobierają wynagrodzenie. Działalnością odpłatną pożytku publicznego jest również sprzedaż towarów lub usług wytworzonych lub świadczonych przez osoby bezpośrednio korzystające z działalności pożytku publicznego, w szczególności w zakresie rehabilitacji oraz przystosowania do pracy zawodowej osób niepełnosprawnych, a także sprzedaż przedmiotów darowizny na cele prowadzenia działalności pożytku publicznego.

Działalnością gospodarczą, w ujęciu przepisów art.9 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, jest działalność odpłatna pożytku publicznego organizacji pozarządowych, jeżeli otrzymywane wynagrodzenie jest w odniesieniu do działalności danego rodzaju wyższe od tego, jakie wynika z kalkulacji bezpośrednich kosztów tej działalności bądź wynagrodzenie osób fizycznych z tytułu zatrudnienia, niezależnie od sposobu nawiązania stosunku pracy lub rodzaju i treści umowy cywilnoprawnej, przy wykonywaniu statutowej działalności nieodpłatnej oraz działalności odpłatnej, przekracza 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w sektorze przedsiębiorstw, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni. Przy czym ustawodawca podkreśla, iż nie można prowadzić odpłatnej działalności pożytku publicznego i działalności gospodarczej w odniesieniu do tego samego przedmiotu działalności.

Zgodnie z art. 22 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacja pozarządowa, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, uzyskuje status organizacji pożytku publicznego z chwilą wpisania do tego Rejestru informacji o spełnieniu wymagań, o których mowa w art. 20 ustawy, w trybie i na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. Nr 17 z 2001 r., poz. 209 ze zm.).

Jednym z warunków, jakie ma spełnić organizacja pozarządowa, aby uzyskać status organizacji pożytku publicznego, jest nie prowadzenie działalności gospodarczej albo prowadzenie tej działalności, ale w rozmiarach służących realizacji celów statutowych.

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.), dochody organizacji pożytku publicznego, o których mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, są zwolnione od podatku w części przeznaczonej na działalność statutową, z wyłączeniem działalności gospodarczej.

Powyższa norma ogranicza zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych dochodów Stowarzyszenia (posiadającego status organizacji pożytku publicznego) tylko do tej części, która zostanie przeznaczona na działalność statutową nieodpłatną oraz odpłatną lecz nie stanowiącą działalności gospodarczej. Należy podkreślić, iż w tym przypadku, w odniesieniu do pojęcia działalności gospodarczej, prowadzonej przez organizacje pożytku publicznego, obowiązują przepisy ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Reasumując należy stwierdzić, że dochód Stowarzyszenia, na uzyskanie którego wpłynie również umorzenie pożyczek udzielonych przez organizację partnerską i przeznaczonych na działalność statutową, z wyłączeniem działalności gospodarczej, korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6c) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj