Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włodawie
NPV-443/52/04
z 16 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
NPV-443/52/04
Data
2004.12.16



Autor
Urząd Skarbowy we Włodawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
częstotliwość
częstotliwość wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług
dostawa
dostawa towarów
działalność
działalność gospodarcza


Pytanie podatnika
Wnoszący zapytanie nabył w drodze przetargu w m-cu czerwcu 2004 roku, poprzez egzekucję komorniczą maszyny i urządzenia. Jak sam stwierdza w ten sposób odzyskał część wierzytelności jaka pozostała po nie wywiązaniu się w 2001 r. jego kontrahenta. Na rzecz w/w podatnik wystawił faktury w 2001 r., za które kontrahent nie zapłacił, a pytający był zmuszony odprowadzić podatek VAT. Maszyny i urządzenia nabył w celu ich odsprzedaży i odzyskania wartości pieniężnych. Pytający nie prowadzi działalności gospodarczej, którą zlikwidował w 2002 r., określa się jako osoba nie będąca czynnym podatnikiem podatku VAT. Czy sprzedaż w/w maszyn jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług?


Odpowiadając na zapytanie z dnia 28.09.2004, złożone w dniu 10.11.2004 r. dotyczące informacji o zakresie stosowania przepisów o podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania tym podatkiem sprzedaży maszyn, Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.), wyjaśnia co następuje.

Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika.Wnoszący zapytanie nabył w drodze przetargu w m-cu czerwcu 2004 roku, poprzez egzekucję komorniczą maszyny i urządzenia. Jak sam stwierdza w ten sposób odzyskał część wierzytelności jaka pozostała po nie wywiązaniu się w 2001 r. jego kontrahenta. Na rzecz w/w podatnik wystawił faktury w 2001 r., za które kontrahent nie zapłacił, a pytający był zmuszony odprowadzić podatek VAT. Maszyny i urządzenia nabył w celu ich odsprzedaży i odzyskania wartości pieniężnych. Pytający nie prowadzi działalności gospodarczej, którą zlikwidował w 2002 r., określa się jako osoba nie będąca czynnym podatnikiem podatku VAT.

Pytanie podatnika:Czy sprzedaż w/w maszyn jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług

Stanowisko organu podatkowegoPrzepis art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) określa, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów., przez którą rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust 1 ustawy o VAT), w tym również sprzedaż maszyn i urządzeń.

Aby dostawa towaru podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług musi być, w świetle obowiązujących przepisów, dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Przy czym w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Jednak prawo podatkowe, w tym również przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie określają definicji pojęcia /zamiar/.

W każdym przypadku należy stwierdzić, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie. Ta intencja dokonywania tej czynności wielokrotnie winna być wykazana w chwili dokonywania tej czynności, a nie po jej zawarciu. Zatem, aby jednorazową dostawę towarów uznać za działalność gospodarczą należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie. Z opisanego przez Pana stanu faktycznego nie wynika w sposób jednoznaczny jaki jest zamiar przy dostawie (sprzedaży) w/w maszyn.

Wobec powyższego jednoznaczne zakwalifikowanie w/w czynności jako dostawy towarów podlegającej opodatkowaniu nie jest możliwe.W przypadku jednak ustalenia, że powyższa dostawa towarów ma zostać dokonana z zamiarem dokonywania tych czynności wielokrotnie, może wystąpić obowiązek podatkowy w podatku VAT.

W przypadku dostawy maszyn, może zachodzić zwolnienie z art. 43 ust 1pkt 2 ustawy o VAT o ile dostawa będzie dotyczyła:- towarów używanych tj. takich, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku, - pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego;

Reasumując, jeżeli zatem osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży maszyn, urządzeń nie związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, w warunkach wskazujących, że działania te nie są czynione z zamiarem ich powtarzania (kontynuowania) i nie zmierzają do nadania im stałego (zorganizowanego) charakteru, to czynności takie nie są uznawane na działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy i taka dostawa nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Interpretacji udzielono według stanu prawnego na dzień wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj