Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PP 443-264/294/04
z 27 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-264/294/04
Data
2004.09.27



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
termin zwrotu
terytorium Polski
wykonywanie czynności
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik pyta o termin zwrotu podatku VAT w przypadku, gdy wykonuje czynności nie podlegające opodatkowaniu na terytorium kraju oraz opodatkowanych stawką podatku w wysokości 0% i 22%?


Z przedmiotowego pisma wynika, że świadczy Pan zarówno usługi opodatkowane - stawki podatku 0% i 22% jak i nie podlegające opodatkowaniu na terytorium kraju. Podatnik zaznacza, że na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, ma prwo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług, dotyczących świadczenia usług poza krajem.
W związku z powyższym podatnik pyta, czy na podstawie art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy może wystąpić o 25 dniowy zwrot różnicy podatku, gdy kwota podatku naliczonego została w całości zapłacona oraz o 60 dniowy zwrot podatku, gdy kwota podatku naliczonego wynika z faktur niezapłaconych.
Natomiast w uzupełnieniu do pisma, podatnik oświadcza, że za miesiąc czerwiec 2004 r. wystąpił o zwrot różnicy podatku w oparciu o art. 87 ust. 4 pkt 2 ustawy.
Analizując przedstawioną w pismie sytuację, tutejszy organ podatkowy stwierdza, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o PTU, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15,przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Stosownie do powołanego przez podatnika art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia przez podatnika usług poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.
Zasady i terminy zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego, reguluje przepis art. 87 ust. 1-10 ustawy o podatku od towarów i usług. ,br>I tak, stosownie do ust. 2 tegoż artykułu, zwrotowi w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia, podlega różnica podatku, w wysokości odpowiadającej kwocie podatku naliczonego, związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, powiększonej o 22% obrotu podatnika, ze stawkami niższymi od 22% (tj. 0%, 3%, 7%). ,br>Jednakże, w myśl art. 87 ust. 4 pkt 2 ustawy o PTU, na umotywowany wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, kwota różnicy podatku, podlegająca zwrotowi w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia ulega podwyższeniu, jeżeli podwyższenie tej kwoty jest uzasadnione kwotą podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1.
Zatem w okolicznościach, określonych w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, gdy podatnik dokonuje czynności nie opodatkowanych w Polsce, ma nie tylko możliwość odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych w kraju (bądź importowanych), które zostały wykorzystane do wykonania danej usługi za granicą, lecz również, gdy wykonuje czynności opodatkowane w kraju, a za dany okres występuje nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, może uzyskać zwrot tej części podatku naliczonego, która związana jest z tego rodzaju czynnościami, przez podwyższenie o tę kwotę różnicy podatku, która podlega zwrotowi w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji, z uwagi na to, że podatnik realizuje obrót opodatkowany stawkami niższymi niż 22% lub dokonał zakupu środków trwałych.
Reasumując, w przypadku wypełnienia warunków, określonch przez ustawodawcę w cytowanych wyżej przepisach prawa i dołączeniu przez podatnika do deklaracji podatkowej umotywowanego wniosku, dotyczącego podwyższenia kwoty zwrotu różnicy podatku, wczas będzie miał w przedmiotowej sprawie zastosowanie cytowany art. 87 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Nawiązując do pytania podatnika, dotyczącego zwrotu różnicy podatku w skróconych terminach tj. 25 dni (z 60) oraz 60 dni (ze 180) od dnia złożenia rozliczenia, organ podatkowy zauważa, ze możliwość taką ustawodawca uzależnił od spełnienia warunków, o których mowa w art. 87 ust. 6 ustawy o podatku od towarów tj. złożenia wraz z deklaracją umotywowanego wniosku oraz dokonania w całości zapłaty kwoty podatku naliczonego, wykazanej w deklaracji, z uwzględnieniem przepisów ustawy Prawo o działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj