Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PD I 415-110/115/04
z 21 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD I 415-110/115/04
Data
2004.10.21



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
likwidacja
odpisy amortyzacyjne
podatek od towarów i usług
prawo do odliczenia
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy należy zwrócić podatek VAT od zlikwidowanego środka trwałego oraz czy należy doliczyć do przychodu z działalności gospodarczej i odprowadzić podatek dochodowy od tej części wartości zlikwidowanego środka trwałego, która nie była zamortyzowana?


Podatnik, w 2003 r. wydzierżawił działkę, na której postawił wiatę metalową i przystosował do handlu detalicznego. Podatek VAT od zakupionych materiałów został podatnikowi zwrócony. Od wartości netto wyżej wymienionego środka trwałego, w okresie od października 2003 r. do kwietnia 2004 r. dokonywane były odpisy amortyzacyjne. Na dzierżawionym terenie w 2004 r., z uwagi na brak zabezpieczenia terenu, doszło do dewastacji kiosków usytuowanych na bazarze. Fakt ten został zgłoszony na policję. Obecnie środek trwały (wiata przystosowana do drobnej sprzedaży) nadaje się do likwidacji. Podatnik nadal prowadzi działalność gospodarczą.
Wyjaśnienia w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Na wstępie należy zauważyć, że likwidacja środka trwałego nie jest tożsama ze sprzedażą, dlatego też w przypadku likwidacji środka trwałego, art. 14 ust. 2 pkt 1ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie znajduje zastosowania. Oznacza to, że na dzień likwidacji środka trwałego, jego niezamortyzowana wartość nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
W świetle art. 22 ust. 1 cyt. ustawy, za koszt uzyskania przychodów uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkami określonymi w art. 23.
Zgodnie z zapisem zawartym w art. 23 ust. 1pkt 6 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności.
W myśl art. 23 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1.
Ponieważ przedmiotowy środek trwały utracił przydatność gospodarczą z innego powodu niż zmiana rodzaju działalności gospodarczej, strata powstała w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonego środka trwałego, jest kosztem uzyskania przychodów w roku podatkowym, w którym środek ten zlikwidowano.
A zatem, zgodnie z przepisami może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość poniesionej straty powstałej w wyniku likwidacji środka trwałego, z wyłączeniem tej części wartości środka trwałego, która została pokryta odpisami amortyzacyjnymi – tak więc kosztem jest wartość likwidowanego środka trwałego w części niepokrytej odpisami amortyzacyjnymi tj. w wysokości różnicy między jego wartością początkową a sumą dokonanych już odpisów amortyzacyjnych.
W przypadku, gdy poniesiona strata dotyczy składnika majątku trwałego podatnik jest, między innymi, obowiązany:

    1. sporządzić protokół dotyczący likwidacji środka trwałego,
    2. sporządzić stosowny dowód księgowy określający wielkość straty na podstawie danych wynikających z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych do wysokości netto, tj. wartości początkowej pomniejszonej o dokonane odpisy amortyzacyjne,
    3. w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonać zapisów o likwidacji środka trwałego i jej przyczynach.

Jednocześnie należy zauważyć, że w przypadku otrzymania odszkodowania, wartość tego odszkodowana stanowić będzie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym, art. 14 ust. 2 pkt 12 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wyjaśnienia w zakresie podatku od towarów i usług.
Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 14, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Ponadto zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 cytowanej wyżej ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Z kolei w art. 88 ust. 3 cytowanej ustawy z ograniczenia z art. 88 ust. 1 pkt 2 wyłączono, między innymi, wydatki związane z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, oraz z nabyciem gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów.
Towary i usługi, o których mowa w art. 87 ust. 3, to rzeczy i prawa, które na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym uznane zostały u podatnika za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji.
Decydujące, zatem w tym zakresie znaczenie mają przepisy art. 22a i 22b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które określają, jakie składniki majątku i w jakich warunkach zaliczane są do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podatnika podlegających amortyzacji.
Jeżeli podatnik dokonał zakupu środka trwałego, który był wykorzystywany do realizacji sprzedaży opodatkowanej, miał w pełni prawo do obniżenia podatku naliczonego przy jego nabyciu.
Późniejsza likwidacja środka trwałego, który uległ zniszczeniu, nie ma wpływu na prawidłowość realizacji prawa do odliczenia podatku z tytułu jego zakupu.
Stwierdzone straty w środkach trwałych, które powstały w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i stanowią koszt uzyskania przychodu nie obligują do korygowania podatku naliczonego związanego z ich zakupem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj