Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sierpcu
ZF/415-443/04
z 14 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZF/415-443/04
Data
2004.12.14



Autor
Urząd Skarbowy w Sierpcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres przedmiotowy i podmiotowy


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Od kilkunastu lat prowadzę działy specjalne produkcji rolnej w szklarniach, gdzie w poprzednim okresie uprawiane były warzywa, kwiaty. Od kilku lat wspomnianych wyżej upraw w szklarniach nie prowadzę z uwagi na zły stan techniczny, gdzie ubytki szkła określam na ponad 30%. Wykorzystuję powierzchnię szklarniową dla roślin nie wymagających osłon takich jak świerki, tuje, cyprysy, bukszpany itp. Czy uprawa tych roślin w ww. szklarniach stanowi działy specjalne produkcji rolnej?


W odpowiedzi na pismo z dnia 11.11.2004 r. (data wpływu 16.11.2004 r.), uzupełnione w dniu 25.11.2004 r., w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t. z 2000r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) działami specjalnymi produkcji rolnej są między innymi uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych. Przepis art. 3a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. określa zaś, iż nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym „załącznikiem nr 2”.

Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego, stanowiąca załącznik nr 2 do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., dokładnie precyzuje, iż działami specjalnymi produkcji rolnej są uprawy w szklarniach ogrzewanych powyżej 25 m2.

W świetle obowiązujących przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych uprawy w szklarniach powyżej 25 m2 stanowią działy specjalne produkcji rolnej.

Szklarnia jest obiektem budowlanym o stałej konstrukcji metalowej, drewnianej lub innej z oszklonymi i pokrytymi materiałami przepuszczającymi światło ścianami. O tym czy obiekt spełnia wymogi szklarni decyduje nie tyle sam rodzaj pokrycia, co charakter konstrukcji, a zwłaszcza jej sposób połączenia z gruntem. Obiekt budowlany odpowiadający powyższym warunkom podlega przepisom prawa budowlanego.

Należy zauważyć, iż organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikacji obiektów budowlanych.

Przedstawione przez Panią stanowisko, iż prowadzone uprawy w szklarniach nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej ze względu na zły stan techniczny szklarni nie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj