Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze
PP/443/1014/V/04
z 26 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/1014/V/04
Data
2004.07.26



Autor
Urząd Skarbowy w Jeleniej Górze


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
procedura uproszczona
przedmioty kolekcjonerskie
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż monet kolekcjonerskich podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze, działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 26.05.2004 r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, informuje.

W art. 120 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) wskazano, iż przez przedmioty kolekcjonerskie rozumie się:

· znaczki pocztowe lub skarbowe, stemple pocztowe, koperty pierwszego obiegu, ostemplowane materiały piśmienne i im podobne, ofrankowane, a jeżeli nieofrankowane to uznane za nieważne i nieprzeznaczone do użytku jako środki płatnicze /PCN 9704 00 00/, /CN 9704 00 00/;
· kolekcje oraz przedmioty kolekcjonerskie o wartości zoologicznej, botanicznej, mineralogicznej, anatomicznej, historycznej, archeologicznej, paleontologicznej, etnograficznej lub numizmatycznej /PCN 9705 00 00 0/, /CN 9705 00 00/.

Zgodnie z art. 43 ust. 4 pkt 7 cyt. ustawy zwolniona od podatku jest dostawa łącznie z pośrednictwem dotycząca walut, banknotów i monet używanych jako środek płatniczy z wyjątkiem przedmiotów kolekcjonerskich, za które uważa się monety ze złota i srebra lub innego metalu oraz banknoty, które mają wartość numizmatyczną.

Zatem zwolnieniu od podatku podlega dostawa monet używanych jako środek płatniczy, natomiast dostawa monet uważanych za przedmioty kolekcjonerskie podlega opodatkowaniu według szczególnej procedury polegającej na opodatkowaniu marży.

Jednocześnie w art. 121 ust. 1 pkt 2 wymieniono złote monety, które po spełnieniu łącznie następujących warunków:

- posiadają próbę co najmniej 900 tysięcznych,
- zostały wybite po roku 1800,
- są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia,
- są sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie,

uznano za złoto inwestycyjne.

Wg ust. 2 art. 121 złote monety wymienione w spisie ogłaszanym co roku w serii C Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich spełniają warunki określone w ust. 1 pkt 2 przez cały rok obowiązywania spisu. Natomiast wg ust. 3, ww. monet nie traktuje się jako przedmiotów kolekcjonerskich posiadających wartość numizmatyczną.

Zatem, jeśli sprzedawane monety traktowane jako złoto inwestycyjne spełniają ww. warunki i nie posiadają wartości numizmatycznej, będą podlegały zwolnieniu od podatku na mocy art. 122 ust. 1 ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj