Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oleśnicy
PP 443-115/2004
z 29 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-115/2004
Data
2004.10.29



Autor
Urząd Skarbowy w Oleśnicy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
opodatkowanie zaliczek


Pytanie podatnika
Podatniczka w dniu 23.04 2004 r. podpisała z firmą: "E" umowę na wykonanie usługi w zakresie wykonania przyłączeń i instalacji elektrycznej w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Wartość usługi została określona na kwotę 1.864,80 zł, a płatność została rozłożona na dwie równe raty. Pierwszą ratę Strona uiściła w dniu 23.04.2004 r., natomiast zapłata drugiej raty, jak to określono w rachunku i umowie ma nastąpić w ciągu 14 dni od daty odbioru technicznego. Zgodnie z umową dostawca ma 6 miesięcy na wykonanie prac. "E" w dniu 23.04.2004 r. wystawiła Podatniczce rachunek tytułem „opłata za przyłączenie” na ogólną wartość 1.864,80 zł.W związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i tym samym zmianą zasad opodatkowania w powyższym zakresie, Strona pyta, czy opodatkowaniu podatkiem VAT w opisanym stanie faktycznym podlega całość należności określona w umowie, czy tylko druga rata - płatna po wykonaniu usługi tj. po dniu 01.05.2004 r.


Pobieranie opłat za przyłączenia podmiotów do sieci elektroenergetycznych, zgodnie ze szczegółowymi warunkami przyłączenia podmiotów do sieci oraz pokrywania kosztów przyłączenia, określonymi przez Ministra Gospodarki, na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 54, poz. 384 ze zm.), w myśl obowiązującej do dnia 30.04.2004 r. ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) nie stanowiło czynności określonych w art. 2 tejże ustawy. Zatem pobór ww. opłat nie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Czynność ta mogła być udokumentowana rachunkiem.
Od 01.05.2004 r. obowiązuje ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W odniesieniu do okresu sprzed 01.05.2004 r. pojęcie świadczenia usług uległo rozszerzeniu. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również:
1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
W związku z powyższym obecnie przyłączenie do sieci elektroenergetycznych stanowi w myśl przepisów nowej ustawy świadczenie usług, które na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy podlegają opodatkowaniu wg stawki 22%.
W przypadku świadczenia usług, ogólną zasadą jest, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi (art. 19 ust. 1 ustawy). Jeżeli wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi (art. 19 ust. 4). Usługa jest wykonana gdy usługodawca zrealizował wszystkie czynności składające się na określony rodzaj usługi. W art. 19 ust. 11 ustawy postanowiono, że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.
W okresie do 30.04.2004 r. czynność poboru ww. opłat nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Obecnie stawka podatku wynosi 22%. W przedmiotowej sprawie właściwą stawką podatku jest stawka obowiązująca dla tych czynności w momencie ich wykonania, tj. po dniu 01.05.2004 r., a nie w w chwili zawarcia umowy.
Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny oraz obecnie obowiązujące w tym zakresie przepisy podatkowe, zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego cała wartość wykonanej usługi, w związku z tym, iż dzień jej wykonania przypada na okres po dniu 01.05.2004 r., podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a obowiązek podatkowy od całej wartości transakcji powstanie na zasadach określonych w przepisie art. 19 ust. 1 lub 4 ustawy.
Jeżeli jednak, przed wykonaniem usługi, usługodawca w okresie po 01.05.2004 r. pobierze dodatkową zaliczkę, zadatek - wówczas obowiązek podatkowy powstanie wcześniej - z chwilą otrzymania tej płatności, w części zapłaconej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj