Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim
U.S.III-443/136/2004
z 19 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.III-443/136/2004
Data
2005.01.19



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
amortyzacja
korekta podatku
odliczenie podatku od towarów i usług
samochód ciężarowy
samochód osobowy


Pytanie podatnika
W dniu 17.12.2003r. nabyłam na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej samochód ciężarowy Fiat Stilo Actual. Ponieważ jestem podatnikiem VAT, przy jego zakupie rozliczyłam podatek VAT naliczony z należnym. Samochód ten był wprowadzony do ewidencji środków trwałych i amortyzowany według obowiązujących stawek. W związku ze stwierdzonymi poważnymi wadami technicznymi samochód został zareklamowany u sprzedawcy. W wyniku zawartej w dniu 13.12.2004r. ugody doszło do wymiany reklamowanego samochodu na samochód osobowy Fiat Stilo Multiwagon Active przy dopłacie 1.500,00 zł. Moim zdaniem nie mam obowiązku do korekty podatku VAT wynikającego z zamiany samochodu ciężarowego na osobowy, ponieważ zamiana ta nastąpiła z przyczyn ode mnie niezależnych-wady techniczne poprzedniego samochodu oraz zaprzestanie produkcji modelu (nie było możliwości wymiany na taki sam model). Podstawą zaś do naliczania amortyzacji nowego samochodu będzie cena zakupu netto poprzedniego samochodu powiększona o dokonaną dopłatę wynikająca z ugody.


W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 20 grudnia 2004r. Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a par. 1 i art. 17 par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) przy przyjęciu, iż podane w piśmie dane są zgodne ze stanem faktycznym i nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym informuje, iż zgodnie z przepisem art. 22a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: maszyny, urządzenia i środki transportu o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Stosownie do art. 22g ust. 1 pkt 1 i ust. 3 w/cyt. ustawy za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w drodze kupna-cenę ich nabycia. Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

W myśl w/cyt. przepisów podatkowych, organ podatkowy stwierdza, iż stanowiesko Pani wyrażone w zapytaniu jest prawidłowe i zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.

W zakresie podatku VAT tut. Organ potwierdza, że nie ma Pani obowiązku do korekty podatku VAT naliczonego, odliczonego od podatku należnego, dotyczącego samochodu ciężarowego Fiat Stilo Actual (nabytego przez Panią w dniu 17.12.2003r.) Faktura na nabycie w/w samochodu nadal istnieje w obrocie prawnym, mimo, że z przyczyn niezależnych od Pani, na podstawie ugody z dnia 13.12.2004r., zamieniła Pani samochód ciężarowy na osobowy.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj