Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
USI-1/413/33/04/GS
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USI-1/413/33/04/GS
Data
2004.12.31



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
leasing kapitałowy


Pytanie podatnika
Czy amortyzacja składników majątku trwałego przyjętych do użytkowania na podstawie umowy leasingu, spełniającego kryteria leasingu finansowego, stanowiła w 2003r. koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


W odpowiedzi na pismo z dnia 22.12.2004r., działając na podstawie przepisów zawartych w art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście informuje, iż zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Kryteriami kwalifikującymi dany koszt do grupy kosztów uzyskania przychodów są z prawnego punktu widzenia poniesienie kosztu w celu osiągnięcia przychodu i nie zakwalifikowanie kosztu do grupy kosztów nieuznanych przez ustawodawcę za koszty uzyskania przychodów.

W świetle przepisu art. 23a ust. 1 cytowanej wyżej ustawy, ilekroć jest mowa o umowie leasingu to rozumie się przez to umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej „finansującym”, oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej „korzystającym”, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.

Natomiast zgodnie z treścią przepisu art. 22n ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy prowadzący, zgodnie z przepisami o rachunkowości, księgi rachunkowe są obowiązani do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22a-22m.

Analizując przedłożoną przez Pana wraz z zapytaniem kopię umowy leasingu, tutejszy organ podatkowy informuje, iż zawiera ona podstawowe warunki zaliczenia jej do umów leasingowych spełniających kryteria leasingu kapitałowego (finansowego):

  1. umowa zawarta została na czas oznaczony,
  2. zawiera postanowienie, że odpisów amortyzujących w podstawowym okresie umowy leasingowej dokonuje korzystający, zgodnie z odpowiednimi przepisami ustawy o podatku od osób fizycznych,
  3. do kosztów uzyskania przychodów korzystającego opłaty leasingowe zalicza się jedynie w części niestanowiącej spłaty wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Nie stanowią zatem kosztów uzyskania przychodu bezzwrotne opłaty początkowe składające się na wartość przedmiotu umowy leasingu oraz ta część wartości rat leasingowych, która stanowi spłatę wartości początkowej przedmiotu leasingu.

O powyższym stanowią przepisy art. 23f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle wyżej wymienionych ustaleń, amortyzacja składników majątku trwałego przyjętych do użytkowania na podstawie umowy leasingu kapitałowego (finansowego) stanowiła w 2003r. koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj