Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US72/RPP1/443-588/04/TM
z 27 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US72/RPP1/443-588/04/TM
Data
2004.10.27



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów


Słowa kluczowe
import towarów
nabycie wewnątrzwspólnotowe


Pytanie podatnika
Podatnik nabywa towar handlowy od kontrahenta szwajcarskiego (zarejestrowanego w Niemczech podatnika podatku od wartości dodanej), zaś towar jest transportowany z Hiszpanii. Urzad Celny odmówił oclenia tego towaru i potraktowania transakcji jako importu towarów. Podatnik pyta czy transakcję tę należy traktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.


Spółka nabywa towar handlowy od kontrahenta szwajcarskiego, który jest zarejestrowanym w Niemczech podatnikiem podatku od wartości dodanej. Towar jest wysyłany z Hiszpanii do Polski. Kontrahent szwajcarski na niektórych fakturach handlowych nie umieszczał numeru NIP UE, natomiast inne zawierały ten numer. Urząd Celny odmówił Spółce wydania dokumentu SAD, oclenia towaru i naliczenia podatku od towarów i usług, uzasadniając to tym, że zgodnie z listem przewozowym towar był przemieszczany w ramach obszaru państw członkowskich UE. Spółka stoi na stanowisku, że tego rodzaju transakcja powinna być traktowana jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru i Strona powinna mieć możliwość samodzielnego naliczenia podatku od towarów i usług jak w przypadku WNT.

Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535) przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. W związku z tym, że w opisanym we wniosku przypadku towar nie był transportowany z terytorium państwa trzeciego, lecz z terytorium państwa członkowskiego transakcji nie może być zakwalifikowana jako import towarów. Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Natomiast zgodnie z ust 2 cytowanego artykułu przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem że:
1) nabywcą towarów jest:
a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a- z zastrzeżeniem art. 10;
2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Mając na uwadze powyższe, nabycie towarów od kontrahenta szwajcarskiego, będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej w kraju Wspólnoty – w Niemczech, gdy towar jest bezpośrednio transportowany z Hiszpanii do Polski należy uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Artykuł 9 ust 2 pkt 2 wymaga, aby dokonujący dostawy towarów był podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług lub podatnikiem podatku od wartości dodanej. Zatem mimo braku numeru NIP UE na fakturze handlowej otrzymanej przez polskiego kontrahenta transakcję tę należy zakwalifikować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj