Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
US37/DFP/415/36/2004
z 8 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US37/DFP/415/36/2004
Data
2004.09.08



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
dzieci i młodzież
osoba samotnie wychowująca dzieci
preferencyjne opodatkowanie dochodów


Pytanie podatnika
Czy podatnik może skorzystać z opodatkowania preferencyjnego swoich dochodów w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowującej dziecko w sytuacji jeżeli dziecko urodziło się w trakcie roku podatkowego (2003r.), podatnik pozostaje w konkubinacie z matką dziecka, która nie składa zeznania podatkowego?


Stosownie do postanowień art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), prawo do preferencyjnego opodatkowania dochodów na zasadach określonych w w/w przepisie przysługuje jednemu z rodziców lub opiekunowi prawnemu (będącemu panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem, osobą w stosunku do której sąd orzekł separację lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, ale tylko w sytuacji gdy jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności), jeżeli:
1. wyżej wymienione osoby w trakcie roku wychowywały:
-a. dzieci małoletnie,
-b. dzieci bez względu na wiek, na które zgodnie z odrębnymi przepisami pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,
-c. dzieci do ukończenia 25 lat uczące się, nie uzyskały innych dochodów niż wolnych od podatku dochodwego, renty rodzinnej lub dochodów w wysokości nie powodującej zapłaty podatku, a ponadto
2. ani ta osoba, ani jej dziecko nie uzyskały w roku podatkowym dochodów (przychodów) opodtkowanych w formie karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjopnowanych, bądź zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych.W śwwietle cytowanych wyżej przepisów należy uznać, że w przedstawionych okolicznościach sprawy nie ma przeszkód do wnioskowania przez Pana w zeznaniu rocznym za 2003r. o obliczenie podatku w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dzieci.

Uzupełnienie wniosku przez Dyrektora Izby Skarbowej:

Stosownie do regulacji zawartej w art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci małoletnie podatek może być ustalony, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów. W myśl art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176) podatnicy są obowiązni do składania urzędom skarbowym zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym według ustalonego wzoru w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku. Uprawnienie wynikające z art. 6 ust. 4 ustawy podatkowej jest prawem podatnika, który tylko poprzez wniosek wyrażony w formie rocznego zeznania podatkowegpo złożony zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym do dnia 30 kwietnia następnego roku, uzyskuje prawo do rozliczenia podatkowego na preferencyjnych zasadach. Dlatego też ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie daje możliwości wspólnego rozliczenia dochodów rodziców samotnie wychowujących dzici jeżeli nie został spełniony powyższy warunek.

Z treści zapytania podatkowego wynika, że w marcu 2004r. złożył Pan w Urzędzie indywidualne zeznanie podatkowe, zatem aby skorzystać z uprawnień wynikających z przepisu art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych winien był Pan skorygować swoje zeznanie podatkowe do dnia 30 kwietnia 2004r. Jeżeli jednak dokona Pan korekty zeznania podatkowego po tej dacie, to nie może Pan skorzystać z preferencyjnego rozliczenia za 2003r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj