Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu
UP-II-3-116/04
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UP-II-3-116/04
Data
2004.12.30



Autor
Urząd Skarbowy w Kołobrzegu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
usługi hotelarskie


Pytanie podatnika
Czy można zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7 % do usług hotelarskich, jeżeli w jej skład wchodzą m.in. badania lekarskie, nocleg, wyżywienie, opieka lekarska, zabiegi fizykoterapeutyczne?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu, na pisemne zapytanie podatnika z dnia 6 grudnia 2004 r., udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Zapytujący przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi hotel, w którym świadczone są usługi hotelowe dla grup zorganizowanych, kierowanych przez biura turystyczne oraz dla gości indywidualnych. Umowy zawierane z kontrahentami, zarówno indywidualnymi jak i kontrahentami grup zorganizowanych zawierają ustalone ceny „pakietów”, w skład których wchodzą takie usługi jak: nocleg, wyżywienie, badania lekarskie, zabiegi fizykoterapeutyczne, opieka lekarska i pielęgniarska, a także możliwość korzystania z basenu, sauny i jacuzzi. Niezależnie od tego, czy osoby korzystające na podstawie powyższych umów z usług podatnika, będą korzystały z całej proponowanej oferty, czy też jedynie z niektórych jej elementów, cena za usługę hotelową („pakiet”) jest stała.

Wobec powyższego podatnik ma wątpliwości, czy wobec faktu, że usługi, z których korzystają goście są niejednorodne, tzn. w skład usługi zakwaterowania wchodzą też inne usługi towarzyszące, wliczone w cenę rachunku za nocleg, należy wykonywane czynności fakturować jako usługę hotelową o symbolu PKWiU 55.11.10-00.00 ze stawką 7 % podatku od towarów i usług, czy też należy każdy składnik kompleksowej usługi wykazać na fakturze osobno z właściwą dla cząstkowej usługi stawką podatku od towarów i usług (lub zwolnieniem z tego podatku).

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż przepisy prawa podatkowego pozwalają na uznanie usługi zakwaterowania (udzielania noclegu) jako usługę główną, a pozostałe wykonywane usługi uznać za usługi towarzyszące. Umożliwi to jednocześnie opodatkować wszystkie czynności w ramach jednej usługi hotelowej i zastosować stawkę 7% podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe przy spełnieniu dodatkowego warunku.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1, art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), poz. 139 załącznika Nr 3 do ww. ustawy.

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy dla towarów i usług, wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %. W pozycji 139 powyższego załącznika wyszczególniono usługi hoteli o symbolu PKWiU 55.1. Jeżeli więc podatnik w zakresie swojej działalności wykonuje usługi sklasyfikowane w PKWiU pod symbolem 55.1, na podstawie cytowanych przepisów ma prawo zastosować obniżoną (7 %) stawkę podatku od towarów i usług.

Odpowiadając na zapytanie podatnika należy stwierdzić, że ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie zawiera uregulowań nakazujących wyszczególnianie poszczególnych elementów usługi na fakturze i odrębne ich opodatkowanie przy zastosowaniu stawek właściwych dla poszczególnych elementów usługi. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega świadczenie usług. W przedmiotowej sprawie należy więc zwrócić uwagę na treść umów zawieranych pomiędzy podatnikiem, a jego kontrahentami. Z tych bowiem umów powinno wynikać, czy podatnik zobowiązuje się do świadczenia jednej usługi „kompleksowej”, czy też kilku usług „jednostkowych”. Powinno z nich jednocześnie wynikać jaką usługę ma zamiar nabyć kontrahent – jedną, obejmującą swoim zakresem dokonanie wielu czynności, czy też kilka usług „jednostkowych”. Jak wynika z podanego przez podatnika stanu faktycznego zawierane umowy dotyczą wykonania jednej usługi, na którą składają się różne elementy. W tym przypadku opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegać będzie usługa „kompleksowa” przy zastosowaniu stawki dla niej właściwej, bez wyszczególniania elementów wchodzących w jej skład.

Końcowo Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu zaznacza, iż nie jest organem właściwym do rozstrzygnięcia, czy usługa hotelowa o symbolu PKWiU 55.11.10-00 obejmuje swoim zakresem wszystkie czynności wskazane przez podatnika w zapytaniu, a wykonywane przez niego na rzecz kontrahentów. Zadaniem podatnika jest właściwe zakwalifikowanie wykonywanych przez niego czynności, a tym samym ustalenie, czy w skład usługi hotelowej mogą wchodzić takie czynności jak zabiegi fizykoterapeutów, badania lekarskie, opieka lekarska, czy możliwość korzystania z basenu, sauny i jacuzzi. W przypadku wątpliwości podatnik może zwrócić się z zapytaniem do organu właściwego statystycznego jakim jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj