Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
PD-005U-742/04/JP
z 21 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-005U-742/04/JP
Data
2004.12.21



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Wyłączenia

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
nota obciążająca
odszkodowania
wypłata
zwrot wydatków


Pytanie podatnika
Czy Podatnik krajowy, wypłacając odszkodowanie w imieniu spółki matki-rezydenta norweskiego na rzecz osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, może wystawić notę obciążającą na spółkę matkę, faktycznie zobowiązaną do wypłaty, i ująć ją tylko rozrachunkowo, nie wykazując przychodów i kosztów z tego tytułu?


Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że spółka matka Podatnika krajowego, będąca rezydentem norweskim, zobowiązała się na mocy umowy z krajową osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej do wypłaty jej odszkodowania.

Zgodnie z postanowieniami umowy z uwagi na względy techniczne odszkodowanie to zostanie przekazane z rachunku Podatnika krajowego, który obciąży wypłaconym odszkodowaniem spółkę matkę faktycznie zobowiązaną do wypłaty tego odszkodowania. W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik pyta, czy za wypłacone w imieniu spółki norweskiej odszkodowanie może wystawić jedynie notę obciążającą spółkę matkę, nie wykazując przychodów i kosztów uzyskania z tytułu tej transakcji?

Na podstawie art. 14 b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie informuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...)

Analizując stan faktyczny przedstawiony w sprawie należy uznać, że zwrotny charakter wypłaty nie budzi wątpliwości ani od strony przychodu, ani kosztu.

Takie świadczenie nie mieści się w pojęciu kosztów uzyskania przychodu. Kosztami tymi są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, chodzi zatem o wydatki o charakterze definitywnym, trwałym, a nie podlegające zwrotowi. Z tych samych powodów zwrócona przez rezydenta norweskiego kwota nie stanowi przychodu.

Trzeba przy tym wskazać, że konsekwentnie gdyby zwrot był przychodem podlegającym opodatkowaniu to wypłatę należy znać za koszt uzyskania tego przychodu.

Wypłata dokonana przez Spółkę jest świadczeniem nie rzutującym na obowiązek podatkowy.

Natomiast ewentualne koszty prowizji bankowej związane z realizacją przedmiotowej transakcji nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu dla Spółki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj