Interpretacja Urzędu Skarbowego w Głogowie
PP.443/106/04
z 16 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/106/04
Data
2004.11.16



Autor
Urząd Skarbowy w Głogowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
koszt
lombardy
marża
odliczenie podatku od towarów i usług
zastaw rzeczy


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalności gospodarczą polegającą na udzieleniu pożyczek pod zastaw.
W związku z tym ma wątpliwości, czy rozliczając podatek od towarów i usług w systemie marży może dokonać odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących wydatki poniesione na zakupy towarów i usług związane ze sprzedażą zastawionych rzeczy, takich jak artykuły biurowe, energia elektryczna itp. Ponadto, czy nadal, w myśl obowiązujących przepisów, może rozliczać się na zasadach obowiązujących przed 1 maja 2004 r.


Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Podstawowym wyróżnikiem tej procedury jest sposób określenia podstawy opodatkowania. Procedura ta określa podstawę opodatkowania w przypadku realizowania dostaw towarów używanych jako marżę, nie zaś obrót rozumiany jako cała kwota należna z tytułu dostawy pomniejszona o kwotę podatku. Z treści art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy wynika, że przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112), (PKWiU 27.41.10-30, ex 27.41.10-50, ex 27.41.20-30, ex 27.41.20-50, ex 27.41.20-70.00, 27.41.30-30, 27.41.30-50, 27.41.61-00, 27.41.62-0, 36.22.11-30.00,36.22.11-50.00 i 36.22.12-30.00). Systemem marży zgodnie z art. 120 ust. 10 ustawy o VAT objęta jest dostawa towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:
- osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej nie będącej podatnikiem wykonującym samodzielnie działalność gospodarczą;
- podatników wykonujących samodzielnie działalność gospodarczą, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113
- podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4, czyli w systemie marży.
Zgodnie z art. 120 ust. 11 opodatkowanie marży może mieć również zastosowanie do dostawy:
- dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków uprzednio importowanych przez podatnika, o którym mowa w ust. 4;
- dzieł sztuki nabytych od ich twórców lub spadkobierców twórców;
- dzieł sztuki nabytych od podatnika, o którym mowa w art. 15 innego niż wymieniony w ust. 4, które podlegały opodatkowaniu podatkiem według stawki 7%.
W tym przypadku, tj. wymienionym w ust. 11 art. 120, warunkiem skorzystania z procedury opodatkowania marży jest zawiadomienie na piśmie, (zgodnie z przepisem art. 120 ust. 13 ustawy), naczelnika urzędu skarbowego o przyjętym sposobie rozliczania się marżą, przed dokonaniem dostawy. Zawiadomienie jest ważne przez okres 2 lat, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego. Po tym okresie, jeżeli podatnik chce stosować procedurę polegającą na opodatkowaniu marży, musi ponownie złożyć to zawiadomienie.
Z przytoczonych przepisów wynika, że opodatkowanie w systemie marży dotyczy jedynie dostaw wyżej wykazanych konkretnych towarów, nabytych od ściśle określonych dostawców. Tak więc w przypadku nabycia towarów od wyżej wymienionych podmiotów, zastosowanie znajdzie system marży, a w przypadku nabycia od podatnika VAT czynnego towaru używanego, którego nabycie zostało udokumentowane fakturą z wykazanym podatkiem VAT, zastosowanie będą miały ogólne zasady opodatkowania. W przypadku zastosowania ogólnych zasad opodatkowania do dostaw towarów używanych podatnik ma prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego od towarów nabytych na zasadach ogólnych. Natomiast obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, jeżeli podlegały opodatkowaniu w systemie marży. Z treści ust. 14 ww. artykułu wynika jednak, iż ma prawo do dokonania wyboru i może stosować ogólne zasady opodatkowania do dostaw, do których stosuje się przepisy ust. 10 i 11. W przypadku zastosowania ogólnych zasad podatnik ma prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego od towarów, o których mowa w ust. 11, w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy u tego podatnika z tytułu dostawy tych towarów. Natomiast odliczenie podatku naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących wydatki poniesione na zakupy towarów i usług związane z tą sprzedażą, takich jak artykuły biurowe, energia elektryczna itp. przysługuje, w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy) jeżeli wydatki na nie będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy).
Podsumowując powyższe organ podatkowy stwierdza, że podatnik powinien samodzielnie poddać analizie warunki i okoliczności nabycia towaru, który jest przedmiotem jego dostawy pod kątem wyżej cytowanych przepisów, a tym samym skorzystać z przysługującej mu metody rozliczenia podatku VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj