Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/I/2519/2004/ADB
z 26 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/I/2519/2004/ADB
Data
2004.11.26



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia przy dostawie towarów
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
transakcja


Pytanie podatnika
Dotyczy transakcji zawieranych poza terytorium Polski.


I.
Spółka kupuje od rosyjskiej firmy olej napędowy. Zakup ten następuje na słupku granicznym przed wejściem towaru na terytorium RP. Następnie Spółka sprzedaje ten olej polskiej spółce również przed wejściem towaru na terytorium RP. Towar zostaje wprowadzony na polski obszar celny przez finalnego odbiorcę – polską spółkę.
Podatnik zwraca się z prośbą o wyjaśnienie, czy:
1. w opisanych transakcjach handlowych Spółka nie jest obowiązana do zapłaty podatku od towarów i usług,
2. czy firma rosyjska ma prawo sprzedać Spółce olej napędowy na granicy przed odprawą celną importową bez podatku od towarów i usług,
3. czy Spółka ma prawo sprzedać następnie olej napędowy przed odprawą celną importową bez podatku od towarów i usług.

II.
Spółka kupuje od polskiej firmy olej napędowy. Zakup ten następuje po odprawie celnej eksportowej przeprowadzonej przez polską firmę. Towar zostaje wyprowadzony z polskiego obszaru celnego przez polską spółkę. Następnie Spółka sprzedaje ten olej spółce rosyjskiej.
Podatnik zwraca się z prośbą o wyjaśnienie, czy:
1. w opisanych transakcjach handlowych Spółka nie jest obowiązana do zapłaty podatku od towarów i usług,
2. czy polska spółka ma prawo sprzedać Spółce olej napędowy z chwilą przekroczenia słupka granicznego po odprawie celnej eksportowej bez podatku od towarów i usług,
3. czy Spółka ma prawo sprzedać olej napędowy po odprawie celnej eksportowej bez podatku od towarów i usług

Zgodnie z przepisem zawartym w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r nr 54 poz.535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
#61692; odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
#61692; eksport towarów,
#61692; import towarów,
#61692; wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
#61692; wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
Zgodnie z art. 2 pkt 8 za eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez dostawcę lub w jego imieniu lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu.
Natomiast przez import towarów rozumie się, zgodnie z art.2 pkt 7 ww. ustawy – przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 - przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
Natomiast zgodnie z art. 13 ust. 1 - przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju (...) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Mając na uwadze powyższe przepisy należy stwierdzić, że na rozstrzygnięcie, czy dana transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i dla której strony tej transakcji powstanie obowiązek podatkowy – będzie miało wpływ określenie, czy transakcja ta stanowi sprzedaż krajową, sprzedaż eksportową, czy też import towarów. Scharakteryzowanie tych czynności będzie możliwe po przeanalizowaniu umów zawartych między kontrahentami oraz dokumentów celnych potwierdzających dokonanie transakcji.
Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola, jeżeli na podstawie ww. dokumentów zostanie stwierdzone, że transakcja będzie miała miejsce między dwoma podmiotami polskimi, mającymi siedziby i zarejestrowaną działalność gospodarczą na terenie kraju – transakcja taka nosi wszelkie cechy transakcji krajowej i będzie podlegała opodatkowaniu VAT.
Natomiast czynności dokonywane pomiędzy firmą mającą siedzibę na terytorium kraju a firmą z kraju trzeciego będą stanowiły eksport bądź import towarów, co zgodnie z ustawą o VAT także podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Należy jednakże mieć na uwadze, że autorytatywne określenie charakteru dokonywanych czynności może nastąpić dopiero w oparciu o dokumenty źródłowe przedmiotowych transakcji, zwłaszcza dokumentów wystawionych przez urzędy celne, z których będzie wynikało kto jest importerem lub eksporterem danego towaru i po której stronie powstanie obowiązek podatkowy.

III.
Spółka kupuje od rosyjskiej firmy olej napędowy. Zakup ten następuje przed odprawą celną importową. Następnie Spółka sprzedaje ten olej polskiej spółce. Towar zostaje wprowadzony na polski obszar celny przez finalnego odbiorcę – polską spółkę.
Podatnik zwraca się z prośbą o wyjaśnienie, czy:
1 w opisanych transakcjach handlowych Spółka nie jest obowiązana do zapłaty podatku od towarów i usług,
2 czy firma rosyjska ma prawo sprzedać Spółce olej napędowy w Porcie Gdynia przed odprawą celną importową bez podatku od towarów i usług,
3 czy Spółka ma prawo sprzedać następnie olej napędowy przed odprawą celną importową bez podatku od towarów i usług.

IV.
Spółka kupuje od polskiej firmy olej napędowy. Zakup ten następuje po odprawie celnej eksportowej przeprowadzonej przez polską firmę. Następnie Spółka sprzedaje ten olej spółce rosyjskiej. Towar zostaje wyprowadzony z polskiego obszaru celnego przez polską spółkę.
Podatnik zwraca się z prośbą o wyjaśnienie, czy:
1. w opisanych transakcjach handlowych Spółka nie jest obowiązana do zapłaty podatku od towarów i usług,
2. czy polska spółka ma prawo sprzedać Spółce olej napędowy z chwilą przekroczenia nadburcia statku po odprawie celnej eksportowej bez podatku od towarów i usług,
3. czy Spółka ma prawo sprzedać olej napędowy po odprawie celnej eksportowej bez podatku od towarów i usług

W odniesieniu do pkt III i IV zapytania Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, że są to sytuacje analogiczne jak I i II, tak więc odpowiedzi zawarte w niniejszym piśmie dotyczące pkt I i II zapytania odnoszą się także do zapytania dotyczącego pkt III i IV.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj