Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-349/04
z 30 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-349/04
Data
2004.11.30



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
przelew wierzytelności


Pytanie podatnika
Czy umowa o przelew wierzytelności jest świadczeniem usług, o którym mowa w art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, w wyniku której po stronie przenoszącego wierzytelność, powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT?


Wnioskująca zamierza sprzedać innemu podmiotowi krajowemu swoje wierzytelności handlowe, na podstawie umowy o przelew wierzytelności.

W związku z powyższym, Spółka zwraca się z prośbą o wyjaśnienie, czy umowa o przelew wierzytelności jest świadczeniem usług, o którym mowa w art. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w wyniku której po stronie przenoszącego wierzytelność, powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT.

Zdaniem Spółki, w świetle przepisów art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, wierzytelność, a w szczególności przelew wierzytelności nie może być uznana za usługę. Przelew wierzytelności, nie stanowi również towaru, w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Ustosunkowując się do powyższej kwestii, stwierdza się, co następuje;

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W świetle przepisów art. 7 ust. 1 w/w ustawy podatkowej, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez towar natomiast, w myśl art. 2 ust. 6 w/w ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce państwowej, a także grunty.

Stosownie do przepisów art. 8 ust. 1 przywoływanej ustawy, przez świadczenie usług o których mowa w w/w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się natomiast każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z powyższej regulacji wynika, iż umowy o przelew wierzytelności nie można utożsamiać z dostawą towarów ani świadczeniem usług na terytorium kraju w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1, w związku z art. 7 ust. 1 oraz art. 8 ust. 1 w/w ustawy podatkowej. Zatem sprzedaż przez Wnioskującą innemu podmiotowi swoich wierzytelności handlowych, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj