Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
US 39/ZV/1200/2004
z 21 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 39/ZV/1200/2004
Data
2004.10.21



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych


Słowa kluczowe
transport lądowy
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Strona prosi o interpretację przepisów dotyczących podatku VAT od transportu międzynarodowego - obecnie wewnątrzwspólnotowej usługi przewozu towarów.


Zgodnie z art. 28 ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz. 535/, w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej „wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów”, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna.W przypadku jednak, gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer – art. 28 ust. 3 ustawy j.w.

1. Zlecenie usługi transportu od polskiej firmy na przewóz towaru z Niemiec do Polski.Polska firma transportowa wystawia fakturę z podatkiem VAT polskiemu usługobiorcy – zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy j.w., stawka podatku 22% -art. 41 ust. 1 ustawy j.w.

2. Zlecenie od polskiej firmy przewozu towarów z Niemiec do Rosji.

Do usług transportu międzynarodowego stosuje się - na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy j.w. stawkę podatku 0%. Jednak przepis ten ma odniesienie jedynie do odcinka trasy -od miejsca rozpoczęcia transportu - do granicy Unii Europejskiej. Odcinek : od granicy Unii – do miejsca przeznaczenia w Rosji nie podlega regulacji przepisami ustawy o podatku VAT.

3. Firma transportowa wystawi fakturę ze stawką 0% za odcinek trasy od miejsca rozpoczęcia transportu do granicy Unii Europejskiej i bez podatku – za odcinek od granicy Unii do miejsca przeznaczenia w Rosji.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy przypomina, że pojęcie usług transportowych definiuje art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy. A więc wyżej przytoczone przepisy będą miały zastosowanie jedynie w przypadku, kiedy trasa będzie przebiegała – zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 1 lit. d ustawy – na pewnym odcinku przez terytorium kraju.

Jeżeli ten warunek nie zostanie spełniony, to opisana usługa nie będzie traktowana przez przepisy podatkowe jako usługa transportu międzynarodowego, a więc nie będzie tu miał odniesienia szczególny przypadek zastosowania stawki 0% zgodnie z art. 83 ust.1 pkt 23ustawy. Polska firma transportowa wystawi fakturę z 22% podatkiem VAT polskiemu zleceniodawcy - podstawa prawna jak w pkt 1 - za odcinek Niemcy-granica Unii.

4. Zlecenie przewozu towaru na trasie np. Niemcy-Rosja.

Jeżeli zleceniodawcą usługi jest firma z innego kraju członkowskiego, niż Polska, i poda dla tej czynności świadczącemu usługę transportu numer, pod którym jest zidentyfikowana na potrzeby podatku od wartości dodanej, to:

-jeżeli trasa transportu będzie przebiegała przez terytorium

5. Zleceniodawca polski. Przewóz towaru z Rosji do Polski.

Zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 1 lit. b będzie to usługa transportu międzynarodowego.Odniesienie mają tu przepisy, jak w pkt 2. Firma przewozowa wystawia fakturę ze stawką 0% na odcinku: granica Wspólnoty – miejsce docelowe transportu w kraju. Odcinek: Rosja – granice Unii Eurpejskiej – nie podlega polskim przepisom.

6.Przewóz towaru z Niemiec do Polski, zleceniodawca polski. Polski przewożnik zleca transport podwykonawcy, przewożnikowi niemieckiemu.

Polska firma przewozowa, jako nabywca usług przewożnika niemieckiego, o ile podała dla tej czynności świadczącemu usługę transportu swój nr NIP UE – w myśl art. 28 ust. 3 ustawy o VAT, który wskazuje w tym wypadku terytorium kraju jako miejsce świadczenia usługi – będzie zobowiązana do rozliczenia podatku VAT z tutułu nabycia usługi transportu wewnątrzwspólnotowego ( z prawem do odliczenia na podstawie art. 86 ustawy). Natomiast zleceniodawcy polskiemu firma wystawi fakturę z 22% podatku VAT – podstawa prawna jak w pkt 1.

7. Przewóz towarów z Belgii do Holandii, zleceniodawcą jest kontrahent unijny, który nie podał swego numeru identyfikacyjnego podatnika od wartości dodanej.

W tym wypadku zastosowanie będzie miał art. 28 ust. 1 ustawy. Polska firma przewozowa będzie zobowiązana do rejestracji na terytorium Belgii (miejsce rozpoczęcia transportu) i odprowadzenia tam podatku z tytułu owej usługi. Firma nie ma obowiązku wystawiać faktury wewnętrznej, jak też nie wykazuje obrotu z tytułu tej czynności w deklaracji VAT-7 (zapłacony w Belgii podatek nie podlega odliczeniu w Polsce).

8. Zapytanie i odpowiedź – jak w pkt 5.
Zleceniodawca polski. Przewóz towarów z Polski do Rosji, podwykonawca – przewoźnik z kraju unijnego (polska firma przewozowa podaje dla owej czynności nr NIP UE).

Podatnik składający zapytanie rozlicza (na podstawie faktury wewnętrznej – zgodnie z art. 106, ust. 7) podatek z tytułu usługi transportu przewoźnika unijnego wg stawek krajowych – podstawa prawna: art. 28 ust. 3 ustawy. Zleceniodawcy polskiemu Podatnik wystawia fakturę na usługę transportu międzynarodowego, jak w pkt 4.

9.Transport z Niemiec do Czech, zleceniodawca z kraju trzeciego.

Zastosowanie będzie tu miał przepis z art. 28 ust. 1, omówiony powyżej. Polska firma transportowa zobowiązana będzie do rejestracji na terytorium Niemiec (miejsce rozpoczęcia transportu), gdzie dokona rozliczenia podatku od wartości dodanej z tytułu wykonania tej usługi.

10. Zleceniodawca z kraju trzeciego (Chiny). Transport z Niemiec do Czech (towar clony jest w Czechach). Strona zwraca w swym piśmie uwagę, że jest to część transportu międzynarodowego.

Jednakże Podatnik wykonuje usługę transportu jedynie na trasie z Niemiec do Czech. Ponadto trasa przewozu towarów nie przebiega przez terytorium kraju, a więc usługa – zgodnie z art. 83 ust. 3 ustawy – nie będzie przez przepisy podatkowe uznana za transport międzynarodowy. Miejsce świadczenia usługi będzie więc w tym przypadku określone, jak w pkt 9.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy przypomina, że dla skorzystania ze stawki 0% dla usług transportu międzynarodowego, podatnik winien posiadać dokumenty stanowiące dowód świadczenia tych usług, wymienione w art. 83 ust. 5 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj