Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzesku
PO-I-415/31/2004
z 30 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO-I-415/31/2004
Data
2004.11.30



Autor
Urząd Skarbowy w Brzesku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
ewidencja środków trwałych
koszty uzyskania przychodów
samochód ciężarowy
sprzedaż majątku
uzyskanie przychodów
zaliczenie


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z eksploatacją samochodu ciężarowego wykorzystywanego wyłącznie w działalności gospodarczej, który nie został zaliczony do środków trwałych? Czy w przypadku sprzedaży takiego samochodu powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym?


Stosownie do postanowień zawartych w art. 14 a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na Pani żądanie z dnia 04-11-2004 r. dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Do prowadzenia działalności gospodarczej będzie Pani wykorzystywać samochód ciężarowy o ładowności do 3,5 tony, posiadający homologację, zakupiony ze wspólnego majątku dorobkowego małżonków. Samochód ten będzie używany wyłącznie w działalności gospodarczej, nie będzie amortyzowany i nie zostanie wykazany w ewidencji środków trwałych.
Zapytanie Pani dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na eksploatację tego samochodu, obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz kwestii przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży samochodu.
Pani zdaniem koszty eksploatacji samochodu ciężarowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej stanowią koszty uzyskania przychodów, nie jest Pani obowiązana do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz przychód uzyskany ze sprzedaży tego samochodu nie będzie stanowił przychodu z działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Z powołanego powyżej przepisu wynika, że określony wydatek może zostać uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy eksploatacją tego samochodu a przychodem istnieje związek przyczynowo-skutkowy i gdy poniesienie wydatku miało wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów albo na funkcjonowanie źródła przychodów oraz wydatek ten nie został wymieniony w art. 23. Udowodnienie, iż poniesiony wydatek ma związek z prowadzoną działalnością, a także, że został on poniesiony w celu uzyskania przychodu, spoczywa na podatniku.
Koszty związane z eksploatacją samochodu ciężarowego nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych nie zostały wymienione przez ustawodawcę wśród wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów. W związku z powyższym podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z bieżącą eksploatacją, jak zakup paliwa, wymiana oleju, opon, części samochodowych, bieżące naprawy, koszty ubezpieczenia OC, podatek od środków transportowych. Podstawą do zaliczenia tych wydatków w ciężar kosztów są dowody dokumentujące fakt ich poniesienia tj.: faktury VAT, rachunki, dowody opłat ubezpieczenia i podatku.
W przypadku używania w działalności gospodarczej samochodu ciężarowego nie stanowiącego środka trwałego, obowiązujące przepisy prawne nie nakładają obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Obowiązek ten dotyczy stosownie do przepisu art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłącznie samochodów osobowych.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących:
a) środkami trwałymi,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22 d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22 g nie przekracza 1500 zł,
c) wartościami niematerialnymi i prawnymi
-ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2 c.
Z powołanego przepisu wynika, że warunkiem powstania przychodu z działalności gospodarczej jest, w przypadku środków trwałych, ich ujęcie w ewidencji środków trwałych. Tym samym jeśli dany składnik majątku wykorzystywany w działalności gospodarczej nie został ujęty w tej ewidencji, a nie jest to składnik majątku, o którym mowa w punkcie b), nie powstanie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Należy zauważyć, że sprzedaż w/w samochodu ciężarowego nieujętego w ewidencji środków trwałych nie powoduje powstania przychodu z działalności gospodarczej, ale w myśl przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy, o ile zbycie tych rzeczy nastąpi przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie.

W zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku od towarów i usług zostanie udzielona odrębna informacja.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj